Jak na švestková povidla?
Vypěstovali jste na vaší zahrádce velké množství švestek a nevíte co s nimi? Slivovici dělat nechcete a při konzumaci vám lezou už i ušima. Pak je tu možnost připravit si z nich domácí povidla. Přestože existuje velké množství receptů, rad a tipů a jistě jsou všechny velmi dobré a zajímavé, tak jen ten náš vám napoví, jak na švestková povidla? Pokusíme se vás k nim přivést krok po kroku a věříme, že výsledek bude naprosto skvělý.
Švestková povidla krok po kroku
Příprava
Pro přípravu těch nejlepších švestkových povidel si připravíme dobře vyzrálé švestky. Je možné použít i ty, které jsou přezrálé a spadaly ze stromu, ale nesmí být nahnilé. Dále budeme potřebovat cukr krupici, citronovou šťávu, popř. vinný ocet.
- Cukr je velmi důležitý a používáme jej podle naší chuti - pro představu u vyzrálých švestek počítáme přibližně se 100 gramy cukru na 1 kg ovoce. Dle chuti samozřejmě můžeme přidávat či ubírat.
Co se švestkami?
Připravené švestky nejprve prohlédneme a vyřadíme ty, které by byly nahnilé. Následně je zbavíme stopek, omyjeme a necháme okapat. Náročné je především vypeckování švestek, bez kterého se neobejdeme.
- Vypeckované ovoce umeleme na masovém mlýnku, díky čemuž nám vznikne ovocná kaše, která je velmi hustá
Ovonění povidel
Připravenou švestkovou kaši můžeme ovonět podle chuti kořením. Od každého použijeme maximálně 2 špetky. Nejde nám o silné aroma, ale o jemnou vůni. Použít můžeme například:
- Skořici
- Badyán
- Hřebíček
Vaříme za stálého míchání
Vzniklou švestkovou kaši přelijeme do hrnce se širokým dnem a vaříme za stálého míchání přibližně hodinu. Poté přidáme cca na 1-1,5 kg švestek 100 gramů cukru a jeden citron. Oslazená švestková povidla povaříme další 1-2 hodiny a pravidelně mícháme. Hotová povidla poznáme podle toho, že odpadávají z vařečky. Ochutnáme je a dochutíme kořením, popř. rumem.
Použití a skladování
Uvařená povidla je možné dát do misky a ihned používat. Skvělá jsou především do buchet a koláčů nebo do palačinek. Ale nepohrdneme jimi ani na běžném pečivu, které s nimi namažeme. Je logické, že hotová povidla nespotřebujeme všechna, proto je musíme dobře uskladnit. K tomu skvěle poslouží čisté sklenice, do kterých povidla dáme a uzavřeme víčkem. Pro větší trvanlivost doporučujeme na povrch povidel kápnout trošku rumu.
- A nebojte, po vychladnutí se na povidlech vytvoří škraloup. Ten není škodlivý, ale je znakem toho, že je vše v pořádku.
- Sklenici s povidly doporučujeme překrýt látkou nebo celofánem a případně ovázat
V případě, že vám povidla časem ztvrdnou, tak je stačí povařit v teplé vodě. Tím opět získají požadovanou konzistenci a vy je budete moci používat dle libosti.
Povidla vařená bez míchání
Mnohým se může zdát stálé míchání hodně složité a vysilující. Jednoduše nechtějí u plotny vystát důlek. Proto tu máme recept na švestková povidla, která je možné připravit bez míchání.
Ingredience
- 1,5 kg již vypeckovaných švestek
- 250 gramů cukru
- 125 ml vinného octa
Omyté a vypeckované švestky dáme do velké mísy. Zasypeme cukrem a zalijeme octem. Směs následně necháme 24 hodin uležet. Po této době povidla vaříme, ale nemícháme. Nejprve hodinu prudce, pak teplotu snížíme a opět bez promíchávání vaříme dalších 5 hodin pod pokličkou. Dodržením těchto pravidel se nám povidla nebudou připalovat ani stříkat z hrnce ven.
- Po dokončení povidla rozmixujeme a dochutíme rumem a skořicí a můžeme začít plnit sklenice, které necháme dnem vzhůru po uzavření chladnout do druhého rána.
Takto připravená švestková povidla jsou nejen velice chutná, ale především nám ušetří množství času stráveného mícháním. Tak z chutí do toho a to ať si vyberete recept s mícháním nebo bez něj. Připravená švestková povidla potěší chuťové pohárky vašich blízkých i přátel a to v mnoha připravených dobrotách z vaší kuchyně. A nebo dokonce tak, jak byste nečekali. Budou je mlsat přímo ze sklenice, protože jim nepůjde odolat ani vteřinu a nikomu nepůjde o to, co má kolem úst, ale o to co má v nich.