Úvod  ›   › 

Způsoby nakličováni brambor

Pěstitelé brambor často zvažují, co je pro správný vývoj těchto průmyslových rostlin to nejlepší. Pro některé je dokonce důležitá i rychlost jakou brambory na záhonku vyrostou. Právě kvůli tomu se hned na startu zabývají tím, jaké způsoby nakličování brambor použít. Naštěstí způsobů není mnoho, a tak nám nezamotají hlavu. Pojďme se na ně podívat.

Správný čas a podmínky - nakličování na sucho

Brambory bychom měli nechat naklíčit v průběhu února, nejdéle počátkem března. Postačí nám k tomu bedýnka vyložená izolační vrstvou, do které brambory naskládáme korunkovou částí s více očky směrem vzhůru. Takto připravenou sadbu umístíme do světlé místnosti, kde se teploty pohybují mezi dvanácti až patnácti stupni. Tady necháme brambory naklíčit až do samotné výsadby. 

  • Klíčky by měly být silné a dlouhé cca 2 cm
  • Pozor si musíme dát na příliš mnoho tmy. Ta způsobuje vytahování klíčku a znehodnocuje sadbu.

Náročnější nakličování na vlhko

Druhým o trošku náročnějším způsobem nakličování brambor je tzv. "na vlhko". Nejprve vybereme brambory střední nebo větší velikosti a bedýnku. Tu vysteleme izolační vrstvou a posypeme substrátem, který je tvořen pilinami nebo zeminou, která obsahuje perlit. Podklad důkladně provlhčíme, ale nesmíme jej přelít. Na takto připravenou vrstvu usadíme brambory a přepravku přemístíme do chladnějšího prosvětleného prostoru. 

  • Podklad udržujeme vlhký. A za 2-3 týdny se můžeme těšit na bílé kořínky a zelené klíčky u našich sadbových brambor.

Méně obvyklé zavěšení sadby brambor

Nejméně obvyklým způsobem naklíčení brambor je jejich zavěšení na šňůrku. Tím zajistíme hlízám velké množství světla, ale pozor. Většinou tímto způsobem brambory nepustí kořeny a hlíza ztratí velké množství zásobních látek, které bude v zemi potřebovat. I proto tento způsob nedoporučujeme využívat.

Naklíčení brambor si vyžádá vaši péči především při přípravě. Té je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Pokud si dáte záležet, tak následující tři týdny se již jen díváte, jak brambory klíčí nebo jen mírně vlhčíte podklad pro klíčení tzv. ve vlhku. Výsledek stojí za to a projeví se po výsadbě, kdy brambory rychleji "vyskočí" a je tak šance na větší výnosy hlíz z jednotlivých rostlin. Tak s chutí do toho 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články