Úvod  ›   ›   ›   ›   › 

Rajčata výsev a pěstování - návod, rady, zkušenosti

Pěstování rajčat (Lycopersicon esculentum) je pro některé z Vás možná velkou alchymií. I já jsem před mnoha lety nevěděl, jak na to. Dnes už vím, že pro kvalitní úrodu je potřeba několik zásadních předpokladů. Především kvalitní odrůdu, úrodnou půdu, pečlivost a v neposlední řadě i dodržování základních pouček.

Předpokládám, že i Vy máte chuť přijít na to, jak vypěstovat krásná a kvalitní rajčátka. Pojďme si tedy ukázat, jak začít s pěstováním rajčat.

Obsah článku: Odrůdy | Výsev a výsadba | Pěstovaní | Škůdci a choroby | Sklizeň a skladovaní

Základní druhy:

  • Tyčková rajčata - Nejčastěji pěstovaná odrůda. Musí mít oporu v podobě dřevěných tyčí nebo ocelových spirál. Vhodné pro skleníky a fóliové kryty. Dorůstají až dvou metrové výšky! Nesmíme zapomínat na pravidelné vyštipování bočních výhonů. Tento druh rajčat pěstujeme v řádcích po vzdálenostech 35-45 cm. Vzdálenost mezi řádky (indeterminantní nebo polodeterminantní odrůda)
  • Keříčkové a zakrslé keříčkové rajčata - dorůstají do podstatně menší výšky než rajčata tyčková. Většinou nepotřebují oporu, avšak v některých případech je opora výhodou. Vysazujeme je ve sponu 50*25 cm až 70*25 cm. Jednotlivé řádky směřujeme ve směru západ-východ. Zakrslé odrůdy můžete s lehkostí pěstovat na balkónu, ale i pod přístřešky, v pergolách, jak dekorativní doplněk. (determinantní odrůda)

Zralé plody jsou bohaté na beta karoteny, vitamín C a v menší míře i na vitamín B. Obsahují 90-95% vody.

β-karoten v lidském těle funguje jako antioxidant a jako prekurzor vitaminu A. Nedostatek má obvyklé projevy nedostatku antioxidantů, zvyšuje se riziko rakoviny a klesá celková obranyschopnost organismu. Wikipedie

Vitamín C  je ve vodě rozpustná živná látka (živina) a vitamín nezbytný k životu a udržení tělesného zdraví, v lidském těle plní vitamín C mnoho důležitých funkcí. Wikipedie

B-komplex je souhrnné označení pro vitamíny skupiny B. Jsou to ve vodě rozpustné vitamíny, nezbytné pro správné fungování metabolismu. Hlavním zdrojem vitamínu skupiny B jsou kvasnice, maso, sýry, celozrnné obiloviny (také jáhly), luštěniny, a ořechy. Wikipedie

Výsev a výsadba

Záleží na odrůdě, podnebí a počasí. Rané odrůdy vysévám většinou v půlce února do předem připraveného/koupeného substrátu. Výsadba by neměla být dříve než po 20. květnu. V opačném případě musíme brát na zřetel možnost příchodu pozdních mrazíků a chránit vysazené rostlinky rajčat.

Výsev

(6-8 týdnů před posledními mrazy. Nejdříve na začátku února.)

Kdy vyséváme semínka rajčata?

Nákup semen rajčat - Pokud již doma nemáme semena z minulého roku, tak nejjednodušší je počkat na konec ledna, kdy se v obchodech začnou objevovat stojany se semeny. Většinou je na nich úplně vše co potřebujeme. Od květin až po zeleninu.

Tip: Jak jednoduše poznat, kterou zeleninu by jsme měli již vysét? (bez toho aniž by jsme se museli podívat na zadní část obalu a zjistit tak dobu výsevu) Podívejte se na stojan a zjistěte, kterých semen je nejméně (neboli těch, kterých se nejvíce prodalo). Níže na obrázku vlevo dole je vidět, že momentálně frčí salát. I když toto pravidlo nefunguje úplně vždy, dá se s ním rychle zorientovat ve velkém množství nabízených semen.

Na dalším obrázku, vlevo nahoře celer, brokolicemrkev (u mrkve tip neplatí, fotky byly pořízeny 30.ledna 2019 a lidé chtějí být připraveni na výsev, který je podle počasí možný již od března u ranných odrůd) a na pravé polovině rajčata, papriky.

Stojan Nohel Garden se semeny 

Stojan Nohel Garden se semeny II

Semínka rajčat vysévám nejčastěji do substrátu pro výsev a množení (další alternativy naleznete zde). Takový substrát  je ideální pro klíčení semen i pro následné přepichování vzešlých rostlinek. Obsahuje optimální složení živin pro rovnoměrné vzcházení semen.

V některých teplejších oblastech (jižní Moravy) je možné vysévat semena přímo na stanoviště. Avšak tento způsob pěstování rajčat nedoporučuji, jelikož jsou rostlinky náchylnější k plísním a plody později dozrávají.

Postup, který používám pro výsev semen rajčat - Do menšího truhlíku nebo plastové kulaté/hranaté misky nasypu kvalitní substrát pro množení. Mírně jej srovnám, udusám a navlhčím ručním rozprašovačem. Následně si připravím požadovaný počet semínek.

Jednotlivé semena pokládám (ručně nebo pinzetou) do řad, tak aby mezi nimi byla v obou směrech vzdálenost 1-1,5 cm. Poté je zasypu jemným substrátem (pomocí sítka) cca 0,5 cm a opět zvlhčím rozprašovačem. Nakonec překryji truhlík/misku tenkou děrovanou průhlednou fólií a umístím jej/ji na parapet, případně na předem připravený pracovní stůl.

Na obrázku vidíme, že po dvou týdnech jsou z větší části dva děložní lístky již plně vyvinuté:

Tyčková rajčata na pole, děložní lístky, prvních 14 dní od výsevu

Teplota by se měla pohybovat kolem 15°C. Většinou však umísťuji misky do místností s pokojovou teplotou kolem 17-21°C a nemám s vzcházením problémy.

Semenáčky přepichuji s 2-3 pravými listy do propíchnutých plastových kelímků (od 150 g jogurtů), květináčů nebo do plastového sadbovače. Opět používám substrát pro množení nebo mix 1:1 substrát s hlínou. Hlínu si připravím ještě před nástupem zimy. Je možné použít i pouze substrát.

Jde se na přesazování:

Vyndám kořenový bal i se sazenicemi z plastového kelímku. Kořený jsou dobře vyvinuté:

Substrát s kořeny by neměl být příliš vlhký a ani suchý. Při moc mokrém substrátu se sazenice dělí obtížněji. Naopak při suchém by se substrát příliš rozpadal:

Přesazování rajčat

Konečný výsledek, kdy jsou všechny rostlinky na svém novém prostornějším místě:

Pokud vysévám semena již v únoru přesazuji rajčata ještě jednou (podruhé) a to do květináčů, větších kelímků nebo nádob uříznutých z PET lahví. Substrát téměř nepoužívám. Do kelímku použiji hlínu ze zahrádky.

Na co dávat pozor při přípravě sazenic?

Pěstování na parapetu má také nevýhodu v přerůstání sazeníc, v nedostatku světla (sazenice šplhají za světlem) a vyššího tepla. Stonek sazenice rajčat se začne protahovat a může být až půl metrový (např. i pokud se opozdíte s výsadbou). Řešením je přenést sazenice do chladnější místnosti s větším množstvím světla (např. prosklenné zádveří).

Níže je ukázka, jak by sazenice rajčat měli vypadat...nízké s tlustým stonkem bez květů.

Ukázka velmi povedených sazenic rajčat. Vidíte, že jsou tyto sazenice pěstované v místě, kde je dostatek světla a prostoru. Ideální je v našich podmínkách vyhřívaný skleník, ale kdo jej mám :) (Autor photofarmer)

Jak na pěstování rajčat? - sazenice rajčat

Né vždy se podaří dokonalé sazeničky. Buď jsou malé nebo velmi přerostlé. Velké sazenice se špatně vysazují naopak malé bývají opožděné a díky tomu se sklizní většinou začneme později.

Výsadba

(Vysazuji v době, kdy již nehrozí mrazy a noční teploty se pohybují nad 7° C. Od poloviny dubna do konce května.)

Kdy vysazujeme sazenice rajčat?

Rostlinky je vhodné ještě před samotnou výsadbou otužovat například větráním nebo je dáte ven, ale pouze pokud je teplota kolem 10-15°C ne nižší.

Příprava skleníku - Každý rok měním hlínu a to hlavně z důvodu prevence před vznikem chorob a plísní. Používám 3 složky - hlínu ze záhonu, kompost a posečenou trávu. Do vykopané rýhy nasypu posečenou trávu a ušlapu ji (tráva při svém rozkladu začne vyhřívat zeminu). Následně uložím do rýhy kompost s hlínou.

Jdeme na sázení:

Dále si rozměřím jednotlivé vzdálenosti rostlinek (optimálně po 40 cm) a zatluču do země dlouhé dřevěné tyčky, které budou sloužit, jako pevná rajčatová opora. Někdy je problém se dostat přes posečenou trávu (hlavně, když používám tyčky bez špiček). Proto je vhodné nejdřív použít kovovou týč, kterou lehce trávu prorazím. Následně vyhloubím jamky (někdy je vhodné je prolít vodou, pokud je hlína příliš suchá) a vkládám do nich sazenice (po jednom nebo dvou kusech). Kořenový bal pokládám buď svisle, nebo naležato (v případě přerostlých sazenic), větší část stonku zahrnu hlínou. Avšak pozor na následné okopávání, kdy hrozí poškození kořenů.

Nakonec nesmím zapomenout sazenice přivázat k dřevěným tyčím a důkladně zalít odstátou/vlažnou vodou. 

Pěstování rajčat

Rajčata nejsou náročné na pěstování. Musíme je však pravidelně zalévat, přivazovat a vyštípávat boční výhony. Jedenkrát až dvakrát za sezónu je potřeba bujný porost mírně upravit, tak abychom podpořili růst a dozrávání plodů.

Co se týče přihnojování - na začátku používám KRISTALON Start (univerzální hnojivo vhodné v době aktivního růstu rostlinek, zrychluje nástup produkčního období...) a v pozdější fázi KRISTALON Plod a květ (pro období kveteni a tvorby plodů).

Vrchol rostliny za-štípávám, jakmile dosáhne téměř 1,8 m (téměř výška skleníku). V opačném případě roste rostlina dál a dál na úkor plodů. U skleněných skleníku by se neměli listy dotýkat skla...mohou se spálit. To samé, ale platí i u fóliovníku, ale nestává se to tak často.

Zajímá Vás pěstování ostatních zelenin? Brambor, Cibule, Měsíčních jahod, Křenu, MrkveAfrikánů

Krásná červená rajčátka (Autor calliope cc)

Krásná červená rajčátka

Škůdci a choroby

Největším nepřítelem rajčat je plíseň bramborová, která se objevuje hlavně v červenci a v srpnu. Vlhké počasí rostlinkám, ale i plodům nesvědčí. Vyhýbám se především kropení listů, které k rozvoji plísní velmi přispívá. P okud jsem rajčata pěstoval venku, pak pliseň přišla velice (ale rok od roku je to jiné). Což mělo za následek plesnivění i plodů.

Nejlepších výsledků jsem dosáhl s rostlinkami vysazenými do krytého prostředí skleníků/fóliovníků. Samozřejmě bez použití chemických postřiků. Opět se vyhýbám kropení listů. Bez milosti odstraňuji každý list, který se začne zbarvovat do hnědé plísňové barvy.

Sklizeň a skladování

Plně dozrálé rajčata sklízíme po 2-3 měsících. Nejranější sklizeň bývá u keříčkových typů, naopak nejpozdější u vysokých odrůd. Nedozrálé plody nechávám dozrát v teplých místnostech například na parapetu.

Dlouhodobé skladování v chladném prostředí rajčatům nesvědčí.

Když se podaří sklidit bedýnku krásných rajčat, je zahrádkář vždy velmi potěšen:

Malé rajčátka z keříčkocých typů jsou vhodné i jako jednohubky například s pomazánkami (česnekovou, sýrovou...):

Cherry rajčátka

A co dělat se sklizenými rajčaty? Když jich máme hodně je dobré je použít na rajčatový kečup nebo nakrát a sušit. Případně můžeme udělat rajčatový protlak nebo si připravit rajčatovou omáčku s plněnými paprikami a kynutým knedlíkem. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.49/5 (69 hlasů)


Související články