Úvod  › 

Jaký substrát pro rajčata

Optimální substrát pro rajčata by měl být kombinací velice kvalitní tmavé i světlé rašeliny a hnojiva. Měl by mít jemnou, vzdušnou strukturu a vynikající jímavost vody. Ideálně s poutačem vody, což napomáhá lepšímu klíčení semínek. Tento substrát by měl zajistit výživu rostliny pro prvních šest týdnů. Znalci v tomto oboru dokonce doporučují, že by se měl substrát nakombinovat v poměru 1:1 s obyčejnou hlínou.

Substrát

Obsahuje vše potřebné k předpěstování zeleniny. Je vyrobený z rašeliny a organických hnojiv. Pro předpěstování rajčát můžeme využít univerzální substrát nebo takový, který je vhodný pro pěstování zeleniny. Některé výrobky jsou přímo určené pro rajčata.

  • Natura substrát pro rajčata, okurky a papriky
  • Kera Univerzální substrát
  • AGRO Substrát pro rajčata, papriky a okurky
  • FLORIA Substrát na rajčata a papriky
  • Substrát Hoštický pro rajčata, papriky a okurky
  • a další...

Kokosová vlákna

Novinkou na trhu je substrát s kokosovým vláknem, který má v zahradnictví široké uplatnění. Biologický rozklad tohoto vlákna je totiž daleko pomalejší, což zpomaluje sesedání substrátu a jeho zabahnění. Navíc kokosová vlákna díky své nasákavosti zabraňují zabahnění kořenů.

pH

Ideální pH půdy pro pěstování rajčat bychom měli udržovat mezi 5,5 a 6,8. Sazenicím bychom měli dopřát dostatečnou hloubku v substrátu. Pokud chceme dokonalé prostředí pro rajčata, je důležité dostatečné množství kompostu nebo organické hmoty. Všeobecně je doporučováno 7,6 cm organických látek do horních 15,2 cm substrátu. Máme také možnost si vypěstovat krycí plodinu na pomoc při vytváření půdy. Jak na to? Necháme si vyrůst obilí nebo luštěniny, pak je ostříháme a zapracujeme zpět do půdy, tzv. zelené hnojení.

Keramzit

Pokud sázíme rajčata do nádob (květináče, truhlíky, mísy, ..), měli bychom pře nasypáním substrátu na dno nádoby přidat přiměřenou vrstvu keramzitu, čímž bude přebytečná voda odváděna ven a tím zamezíme přelití nádoby a umožníme přívod vzduchu ke kořenům. Poté nasypeme část substrátu, zasadíme rostlinu, doplníme další vrstvou substrátu a lehce zatlačíme. Pokud vysazujeme do záhonů, musíme vyhloubit dostatečně velkou jámu a vysypeme ji substrátem. Zasadíme rostlinu, dosypeme substrátem a opět lehce zatlačíme. Keramzit již nepoužíváme. Rostliny musíme ideálně 2x denně zalévat ke kořenům, nikoli na listy. Vždy tak, aby substrát stihl uschnout a tím se ke kořenům dostal vzduch. Po 6ti týdnech začneme s přihnojováním. Hnojivo pro rajčata by mělo být vyvážené a rozpustné ve vodě, čímž zajistí zdravý a odolný růst. Ideálně by mělo obsahovat zvýšený podíl draslíku, hořčíku a stopových prvků, které připívají k růstu plodů a jejich dozrávání. Hnojíme v každém vývojovém stádiu růstu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (6 hlasů)


Související články