Úvod  ›   ›   ›   › 

Jak na hnojení rajčat a paprik?

Tady jsem si dovolil, z vlastní zahrádky... Není nad zeleninu a ovoce sklizené z vlastní zahrádky. Nejčastěji se doma snažíme pěstovat rajčata a papriky. Záhon s dozrávajícími rajčaty a paprikami je hezkým symbolem léta. Bez dobře vyživené půdy to ale nepůjde. Mnozí lidé se domnívají, že pokud použijí hnojení, plody se pak nedají jíst. Není tomu tak. Patrně na žádné zahradě není ideální půda pro výsadbu a růst, aby zaručila optimální výživu. Pokud chcete dosáhnout dobré sklizně, čeká vás hnojení a přihnojování. Podívejme se na to, jak hnojit rajčata a papriky.

Hnojení není až taková věda. Stačí jen dodržovat pár zásad, abyste si zbytečně nepřidělávali čas a nenavyšovali výdaje. Základní chybou, které se pěstitelé dopouštějí, je přehnojení nebo naopak hnojení nedostatečné. Do půdy se dostane až moc živin, nebo naopak živin málo.

Hnojivo organické, nebo minerální?

Organická hnojiva

Klasikou mezi organickými (přírodními) hnojivy (a to nejen na papriky a rajčata) je kravský hnůj. Ten se zapracovává do země ještě před výsadbou, ideálně na podzim nebo brzké jaro. Myslete na to, že kořeny rajčat i paprik dosahují do hloubky až 30 centimetrů, proto i hnůj musíte zarýt takto hluboko.

Často neprávem opomíjeným přírodním hnojivem je mletá rohovina. Ta obsahuje velmi vysoký podíl důležitých živin, zejména dusíku a organických látek. Dusík napomáhá k tvorbě humusu přímo v půdě a ke zvýšení činnosti půdních mikroorganismů. Živiny se uvolňují pomalu a postupně. Právě díky vysokému obsahu dusíku je třeba využít v kombinaci s rohovinou také hnojiva s vyšším obsahem fosforu a draslíku.

Výhodou organických hnojiv je, že nikdy nespálí kořenový systém.

Minerální hnojiva

Na trhu najdete celou řadu hnojiv na rajčata a papriky s novými názvy, barevnými obaly a zaručujícími stoprocentními výsledky. A stále jich přibývá. Nejspolehlivější je klasický Cererit, který je na trhu už dlouhá léta a výsledky opravdu vykazuje. Základem je dodržet poměr mezi složkami hnojiva dusík-fosfor-draslík (N-P-K) a tyto složky pak doplnit o organická hnojiva. Další prvky jsou plusem, ne však důvodem proč vybrat to či ono hnojivo. U průmyslových hnojiv je důležité dodržovat správné dávkování, existuje tady totiž (na rozdíl od hnojiv přírodních) riziko spálení kořenového systému.

Jak je to s hnojením rajčat?

Příprava půdy je základ pro pěstování. Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost). Pokud chcete použít průmyslové hnojivo, rozhoďte jej dva týdny před výsadbou. Kolik hnojiva využít záleží na úrodnosti a kvalitě půdy.

Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.Ideálním hnojivem je Cererit, nebo síran amonný. Stejně dobře však působí i zkvašený slepičí trus nebo sušený hnůj.

Důležitým prvkem v prvních fázích růstu je dusík. Ten dopřejte rajčatům hlavně na jaře, v létě pak dusík použijte méně. A na podzim se dusíkatým hnojivům vyhněte úplně, protože snižují odolnost proti mrazu.

Kompost využijete kdykoliv

Správný kompost by měl být uleželý tři roky. Za tu dobu by se měl alespoň jednou přeházet, aby se oživil o půdní bakterie. Dobrý, uleželý kompost je pak všestranně využitelný. Ten můžete využívat po celou sezónu, dusík se z něj uvolňuje postupně a sazenice si vezme jen tolik, kolik právě potřebuje.

KompostUkázka kompostu (Autor normanack CC)

KompostérDřevěný kompostér (Autor solylunafamilia CC)

A co chlor?

Některé druhy zeleniny jsou citlivé na chlor. Do této skupiny patří také rajčata. Doporučujeme použít raději síran draselný namísto NPK.

Jak si hnojení zjednodušit?

Pokud si nechcete lámat hlavu s tím, jestli vybrat hnojivo to či ono, nezoufejte. Není nic jednoduššího, než si koupit pro přihnojování přípravky určené pro jednotlivé typy zeleniny. V případě rajčat využijte buď  hnojiva pro plodovou zeleninu, nebo hnojivo speciálně pro rajčata. Hnojiva se dají sehnat také v tekuté podobě, kdy se aplikují buď klasicky do půdy, nebo na listy.

A co hnojivo pro papriky?

Papriky jsou díky vysokému obsahu vitaminu C a provitaminu A jasným favoritem mezi zeleninou. Papriky jsou náročnější než rajčata, vyžadují mnohem více tepla, ale také jsou náročnější na množství živin. Živiny musíme (až na jisté odrůdové výjimky) zajistit hnojivem. Extrémně náročné jsou pak odrůdy pěstované jako koření, např. chilli papričky a feferonky.

Začněte u půdy

Stejně jako rajče, paprika vyžaduje hnojení ještě před výsadbou. První je třeba podzimní příprava půdy. Při té by se měl využít hnůj. Zhruba za měsíc je třeba provést orbu a při té využít hnojiva fosforečná a draselná. Na jaře potom přijde druhá fáze příprav. Tady by se neměl hnůj vůbec využít. Naopak použijeme hnojivo pro papriky.

Zjednodušit lze i hnojení paprik

Pro přihnojování se dají využít hnojiva obecně používaná, nebo jako v případě rajčat hnojiva na plodovou zeleninu, nebo hnojiva výhradně pro papriku. 

Doporučuje se aplikovat také listová hnojiva a biostimulaci (např. Kristalon), které zvyšují produkci a ochraňují papriku před chorobami a škůdci. A stejně jako rajče, tak i paprika je citlivá na chlor. Vyhýbejte se tak jeho obsahu v hnojivech. 

Závěrem lze tedy říci, že kvalitní příprava půdy je základ a když si nevíte rady, jaké hnojivo využít, kupte speciální hnojivo pro papriky či rajčata. Hodně štěstí při pěstování. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.39/5 (18 hlasů)


Související články