Úvod  ›   › 

Rajčata pěstovaná v nádobách

Nebojte si vypěstovat své vlastní rajče. Ať už máte velkou zahradu jen panelákový balkon, rajčatům se při správném pěstování bude dařit všude. Ale jak tedy na to?

Výběr semene

Nejprve musíme vybrat správné semeno. Pro pěstování v nádobách je nejvhodnější zvolit rajčata tyčková. Buď volíme rajčata klasická, nebo tzv. cherry, která jsou v poslední době velmi oblíbená.

Výsev

Semena vyséváme v únoru, nejpozději v březnu. Použijeme mělké misky nebo truhlíky, které musíme umístit na velmi teplé místo. Ideální prostředí je parapet okna nad topením. Substrát by měl být lehký, můžeme vylehčit i pískem. Vyséváme rovnoměrně asi 2 cm od sebe. Potom je zatlačíme plochým prkénkem a pouze poprášíme prosetým substrátem. Pozor!!! Abychom vzcházející semena nepoškodili, nezaléváme, pouze vlhčíme rozprašovačem. Substrát nesmí ani vyschnout ani být přemokřelý. Jednou za týden můžeme přihnojit. Tato doba nám zabere 40 – 60 dní.

Výsadba sazenic

Pro tuto fázi potřebujeme nádobu, ve které už rajče bude po celou dobu své vegetace, kvalitní substrát, který by měl být směsí světlé a tmavé rašeliny, hnojiva, měl by mít vzdušnou strukturu a vynikající jímavost vody. Do substrátu můžeme přimíchat i granulovaný kravský hnůj. Ideální pH je 5,5 – 6,8. Na dno nádoby dáme asi dvoucentimetrovou vrstvu keramzitu, přebytečná voda tak bude odváděna ven a nedojde k zamezení příchodu vzduchu ke kořenům. Sazenice sázíme hlouběji, až 1/3 délky rostliny, zešikma a zahrneme substrátem. Lehce zatlačíme.

Rajče pěstované v kýblu

Umístění

Takto zasazená rajčata umístíme na slunné stanoviště, ale pozor!!! Nesmí přejít mrazem!!! Proto se doporučuje až druhá polovina května. A i tak sledujte důkladně předpověď počasí a popř. rajčata ukliďte.

Zálivka a hnojení

Rostliny bychom měli ideálně 2x denně zalévat ke kořenům, nikoli na listy!!! Vždy tak, aby substrát stihl uschnout a tím se ke kořenům dostal vzduch. Pokud použijeme kvalitní substrát s granulovaným kravským hnojem, je první přihnojování nutné až po 6ti týdnech. Hnojivo pro rajčata by mělo být vyvážené a rozpustné ve vodě, čímž zajistí zdravý a odolný růst. Ideálně by mělo obsahovat zvýšený podíl draslíku, hořčíku a stopových prvků, které připívají k růstu plodů a jejich dozrávání.

Zaštipování

Rajčata jsou samosprašná, nemusíme si tedy lámat hlavu s opylením, přesto občasné poklepání na rostlinu může opylování pomoci, nevyháníme ani čmeláky. Doba od kvetení do vyzrání plodu je asi dva měsíce. Zaštipujeme proto rostliny na začátku srpna (obvykle za 5 – 6 vijanem), rajčata, která se vytvoří výše, již v našich podmínkách bohužel stejně nedozrají. Pří sklizni plodů zároveň odstraňte spodní listy až po právě sklizený vijan, tím se zajistí dostatek světla a vzduchu pro další plody a touto úpravou můžeme urychlit zrání plodů na spodních vijanech, které dozrávají pomaleji.

Škůdci a choroby

Musíme rajčata hlídat a dávat pozor na škůdce. Dost běžní jsou mšice a svilušky. Při výrazném napadení mohou rajče natolik oslabit, že přestává rodit. Velice jednoduché opatření je preventivní postřik, který nejen rostlinu ochrání, ale má i protipožerový a zároveň hnojivý účinek. Vybírejte ale raději z řad bio produktů, abychom si vlastní rajčata nestříkali chemií.

Rajčata musíme také chránit před různými chorobami a poruchami růstu. Častou chorobou je plíseň bramborová. Díky jejím charakteristickým hnědým flekům ji jednoduše rozeznáme. Šíří se velice rychle, proto je nutné rostlinu sledovat a popř. ošetřit co nejdříve nebo preventivně. Pokud je vlhké počasí, je dobré se k tomuto úkonu vydat již na začátku června. Sortiment přípravků na toto ošetření je opravdu široký. Dbejte ale na ochrannou lhůtu. Pokud již sklízíme plody, dbejme, aby byla co nejkratší. Pokud nám počasí přeje, sklízet chutné plody můžeme až do konce října.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (6 hlasů)


Související články