Úvod  › 

Jak pěstovat brambory?

Domácí brambory, které se nemusí skoro ani loupat a chutnají o mnoho lépe, než ty ze supermarketu – ty vám může zahrádka dát, když se budete držet těchto tipů, jak si je vypěstovat.

1.Příprava půdy

Pro kvalitní úrodu je třeba kvalitní půdy, proto brambory sázejte do zeminy s dostatkem humusu a propustnou spodní vrstvou. Příkladem vhodné půdy je písčitohlinitá. Důležitá je také lokace, kam své políčko umístíte. Špatné jsou plochy ve stínu a příliš vlhká místa. Následovat by měla orba. Poprvé orejte na podzim a podruhé na jaře, než budete brambory sázet. Zároveň s orbou musíte půdu také dvakrát ročně hnojit. Pokud pěstujete brambory opakovaně, nesázejte znovu na stejné místo. V ideálním případě by se na stejné ploše měly objevit sazeničky znovu až za 4 roky.

2. Sazba

Sázet brambory do řádků začněte na jaře, nebo na začátku léta. Brázdy by měly být asi 70 cm daleko od sebe. Brambory potřebují k růstu místo a tak i jednotlivé sazeničky sázejte s odstupy 30 cm.

3. Péče

První listy by se měly objevit už dva týdny po výsadbě. Během růstu brambor pravidelně zavlažujte. Dalším krokem, na který nesmíte zapomenout, je okopávání brambor. Péči věnujte také odstraňování plevelu, který by mohl úrodu značně snížit. Také můžete brambory v průběhu jejich růstu dvakrát přihrnout. Tím se půda provzdušní a také to pomůže s redukcí plevelu.

Rostlinka brambor

Autor: Nadezhda56

4. Sklizeň 

Sklízet brambory začněte na začátku podzimu. Velmi rané brambory mají být v půdě asi 100 dní, naopak pozdní brambory potřebují 145 dní. Ostatní druhy se sklízí v mezidobí tohoto času. Jako vodítko může také posloužit žloutnutí natě. U kvetoucích odrůd sklízejte ihned po květu. Při sklízení si dávejte pozor, abyste brambory nepoškodili. Jako ideální počasí pro sklizeň se doporučuje sucho a teplo, tedy alespoň 12 °C. Po sklizni brambory ihned neuskladňujte. Nejprve by měly asi dva týdny zůstat na tmavém místě. V tomto období jim udržujte pokojovou teplotu a sucho.

5. Chytré tipy 

Mezi zahrádkáři kolují také různé rady a nápady, jak dosáhnout lepší úrody za kratší čas. Například můžete do brázd nastýlat posekanou trávu. To pomáhá k lepšímu udržení požadované vlhkosti. Pro urychlení růstu je možné zakrýt brambory zahradní textilií nebo fólií.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články