pokornydejv - článkyJak sázet cibuli?

Člověk jako velmi inteligentní tvor se během svého vývoje naučil využívat a zpracovávat prakticky všechno, co mu příroda nabízí. A rostliny, nebo chcete-li konkrétně, cibuli, nevyjímaje. Ostatně, zkuste si dnes představit tlačenku bez cibule, salát a jednohubky bez kroužků červené cibule nebo sekanou bez osmažené cibulky na brambory. Smutná myšlenka. Cibule do kuchyně zkrátka patří, ale ne nekvalitní asijská, která nemá pražádnou chuť a je plná chemikálií, aby přežila dlouhý transport, ale nejlépe naše vlastní, domácí.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak a kdy sklízet cibuli?

Cibule je asi nejtradičnější surovinou naší evropské kuchyně. Proč? Protože dokáže zvýraznit chuť vařeného jídla, je vhodná do masové směsi, do salátu, i jen tak k jídlu, i když si při jejím krájení trochu pobrečíte. Zkrátka, je pro nás při vaření téměř nepostradatelná. Ovšem to, co se prodává v obchodech, je jen druhá úroveň cibule, sami si doma dokážete určitě vypěstovat lepší. Avšak jak na to? Zasadit ji, to je ještě celkem snadné, ale jak poznat, kdy je zralá? A jak ji efektivně sklidit a uskladnit?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pěstovat zázvor doma?

Zázvor lékařský (latinsky Zingiber officinale) byl pro své léčebné účinky znám již ve starodávné Číně. Ovšem světem téměř zapomenutý se opět vrací na světlo až dnes. Není divu, působí vhodně při nachlazení, je dobrý pro trávení i pro vyčištění organismu, podporuje imunitu a zlepšuje krevní oběh, navíc se dá velmi dobře využít i při vaření. Jak si ho ale zajistit, aniž byste ho museli kupovat?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pěstovat bonsai fíkus?

Za poslední desetiletí jsme si přenesli do našich domovů z asijských kultur opravdu hodně. Příkladem jsou třeba fíkusové bonsaie, drobné rostlinky, které však váš domov prosvětlí a dodají mu příjemný nádech. Ovšem oč jsou takové bonsaie menší, než běžné dřeviny, o to jsou také křehčí a tím více péče vyžadují. Podívejme se tedy společně, co všechno pro svůj zdárný růst potřebují.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Kdy a jak sadit česnek?

Většina z nás už si jistě všimla čínského česneku, který firmy na náš trh dováží z východu. Je levný, na druhou stranu bez výraznější chuti a chybí mu všechno, na co jsme u česneku zvyklí my, Evropané. Do čínské kuchyně se bude hodit, ale těžko dodá na chuti bramboráku nebo pomazánce. Na to je naprosto nejlepší domácí, vámi vypěstovaný česnek. Ale protože ne každý z nás je rozený zahrádkář, měli bychom si projít alespoň základy jeho pěstování. Předně, kdy a jak ho zasadit.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak sázet brambory?

Jak si můžeme všimnout, v poslední době se velmi často probírá kvalita a původ potravin, prodávaných v supermarketech. Mezi ně patří především ovoce a zelenina. Možností, jak se vyhnout pochybnostem, a také jak ušetřit, je pěstovat si doma na poli nebo na zahradě vlastní. A jednou z potravin, které mají v domácnosti největší spotřebu, jsou právě brambory.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek