Šárka Stuchlíková - články



Jak nejlépe pěstovat kukuřici na zrno

Kukuřice je teplomilnou rostlinou, která při snaze o dosažení krásných klasů bohatých na zrna není tak úplně snadno pěstovatelná. Aby se vám podařilo získat odpovídající ohodnocení za svou snahu, je důležité dodržet několik základních zásad, s jejichž pomocí vypěstujete výtečnou kukuřici na zrno. Více informací o postupu a několik důležitých upozornění, díky kterým zvýšíte své šance na úspěch, najdete v tomto článku.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na drenážování půdy

V posledních letech, kdy se rozmáhá sucho a dešťů je spíše málo, dostává se drenážování půdy spíše do pozadí. Na druhou stranu jde stále o potřebný mechanismus, s jehož pomocí je možné citlivě připravit pozemek pro pěstování plodin i běžné zahradničení. Typicky jde o hodně podmáčené lokality s málo propustnou půdou, kde přílišná vlhkost většině rostlin škodí kvůli tomu, že dochází k vytlačení kyslíku. Paradoxně tak dochází k udušení a následnému hnití kořenové hmoty, což je neslučitelné se správným fungováním rostliny.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Způsoby odstraňování plevele ze zahrádky

Přítomnost plevelů na zahrádce dokáže značně zkomplikovat pravidelnou údržbu pozemku. Naštěstí nejde o neřešitelný problém, protože stačí využít některý z níže uvedených způsobů a plevelné rostliny odstraníte. Některé druhy jsou však velmi vytrvalé a mohou se stále objevovat. Bez pravidelné údržby se tak neobejdete. Obecně navíc platí, že čím dříve vytrháte malé rostlinky plevele, tím lépe to celé půjde a nebude to natolik pracné.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Rostliny, které nepěstovat v těsné blízkosti

I mezi rostlinami panují konkurenční vztahy, kdy se některé mohou negativně ovlivňovat ve chvíli, kdy jsou ve svém těsném sousedství. Nežádoucí je to hlavně v případě ovoce a zeleniny, kdy nám jde o dostatečné výnosy krásných plodů. Pro maximální výsledky je tak vhodné zapřemýšlet nad osevním plánem, ať pozemek využijete skutečně naplno a zbytečně si nekomplikujete svou práci.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Co snižuje hodnotu kompostu?

Kvalitní kompost představuje výborný zdroj živin pro obohacení půdy za účelem zvýšení výnosů při pěstování zeleniny či ovoce. Podpoří také kvetení okrasných rostlin a celkově se vyplatí vytvářet si vlastní kvalitní kompost, který budete umisťovat na pozemek. Aby se však jednalo o skutečně efektivní hnojivo s dobrou využitelností pro rostliny, je zapotřebí, aby byl kompost o správné konzistenci a jednotlivých parametrech. Aby vznikl takový produkt, je potřeba zajistit organickým zbytkům vhodné podmínky pro úspěšný rozklad a přeměnu v pravý kompost.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak hluboko sázet česnek?

Domácímu vypěstovanému českému česneku se nic nevyrovná. Bude mnohem silnější a účinnější v porovnání s česnekem, který zakoupíte v běžných obchodech. Navíc budete přesně vědět, kde byl pěstován a že jste nepoužili žádnou škodlivou chemii.  Pro maximální úrodu a krásné palice je však potřeba dodržet postup výsadby. Klíčovým parametrem je mimo jiné také to, jak hluboko sázet česnek. Přečtěte si, jak zasadit česnek pro podzimní i jarní výsadbu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Pěstování květáku

Květák je oblíbenou brukvovitou zeleninou s mnoha možnostmi využití v kuchyni. Mnohé však odradí na první pohled poměrně složité pěstování. S trochou správných vědomostí a zajištění vhodných podmínek si však jistě zvládnete vypěstovat vlastní překrásné růžice plné chuti a vitamínů.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Pěstování brokolice

Co se týká obsahu prospěšných látek, je brokolice jasnou jedničkou mezi zeleninou. Bohužel z jejího pěstování má mnoho lidí obavy, protože si myslí, že je to složité. Když ale dodržíte několik základních pravidel a věnujete brokolici dostatečnou péči, budete se moci těšit na vlastní výtečnou úrodu této zajímavé brukvovité zeleniny.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Pěstování špenátu

Chcete si vypěstovat lahodný špenát pro přípravu chutných pokrmů? Tato listová zelenina se sytě zelenou barvou listů naštěstí není na pěstování nijak složitá. S trochou práce a dodržení doporučených postupů si na zahrádce můžete vytvořit úrodu špenátu vhodného téměř k celoroční sklizni.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak připravit švestky na slivovici?

Výroba domácí slivovice je oblíbenou činností milovníků poctivého domácího alkoholu. Vytvoření kvalitní pálenky však předchází celá řada specifických kroků, které je potřeba dodržet. Jakmile máte připravené švestky vhodné pro výrobu slivovice, přichází na řadu výroba kvasu, který se stane základní složkou celé slivovice. Pojďte si projít proces přípravy švestek pěkně krok za krokem.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na mušky?

Máte mušky všude v kuchyni a nevíte, jak se jich konečně zbavit? Nechápete, odkud se stále berou, ale přesto máte na stole vystavenou mísu s ovocem? Pravděpodobně děláte některou z možných chyb, kvůli kterým k sobě nevědomky lákáte návštěvníky právě v podobě mušek.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak uskladnit mrkev na zimu?

Podzimní sklizeň mrkve byla opravdu bohatá a přemýšlíte, jak mrkev vhodně uskladníte i pro následující zimní měsíce. Na výběr máte několik různých způsobů, jejichž využití samozřejmě záleží i na dostupných možnostech. Pravidla pro skladování mrkve navíc můžete využít i pro petržel či jinou kořenovou zeleninu. Následující návod se vám tak jistě bude hodit pro zásobení zdravou domácí zeleninou plnou vitamínů i během nepříznivých a chladných zimních měsíců. Díky správnému skladování totiž mrkev vydrží klidně až do jara.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na octomilky?

S malými černými muškami, kterým se říká octomilky, se v domácnosti potkal snad již naprosto každý. Kromě opravdu malých rozměrů je pro ně typické vlezlé a otravné poletování po kuchyni a všude v dosahu lákavě vonícího ovoce a podobných potravin. Kdy se objevují, jak zamezíte jejich náletům a co může pomáhat s jejich odstraněním ve chvíli, kdy se přeci jenom objeví? To všechno se dozvíte v následujícím textu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vyrobit lapač na octomilky?

Máte doma ovoce a najednou pozorujete zvýšené množství otravných malých mušek? Octomilky zbožňují ovocné šťávy, kvasící ovoce a všechno podobné. Jakmile jim zadáte jen malou záminku, by se u vás zabydlely, rozhodně nebudou váhat a začnou se množit velmi rychle. Naštěstí existují poměrně jednoduché způsoby, jak si vyrobit vlastní lapač na octomilky. Následně stačí jen chvíli počkat a problém bude vyřešen. Nezapomeňte si tento návod na domácí lapač na octomilky uložit i na později, protože nikdy nevíte, kdy se znovu objeví.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak uskladnit jablka na zimu?

Při vytvoření vhodných podmínek můžete jablka uskladnit až na několik dlouhých zimních měsíců. Předpokladem úspěšného skladování, kdy si jablka zachovají svou svěžest a šťavnatost je dodržení několika základních pravidel. Limitujícím prvkem přitom může být absence vhodného prostoru, kde by skladování mohlo probíhat správně.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek