KatkaD - články



Jak uchovat begonie?

Begonie je rostlina, která se výborně hodí jak do interiéru, tak do exteriéru. Svoji oblíbenost si získaly zejména díky výborné adaptaci na podmínky prostředí a také díky dlouhému období květu.  Není výjimkou, že begonie kvetou ještě koncem září, nebo dokonce do období prvních mrazíků. Právě z tohoto důvodu jsou společně s muškáty využívány jako dekorace balkonů nebo teras. S příchodem prvních mrazíků mizí záplava drobných květů a nastává čas přezimování.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pěstovat ficus ginseng?

Fíkusy patří k velice oblíbeným pokojovým rostlinám především pro svůj dekorativní vzhled a minimální nároky na pěstování. Fíkusy dorůstají do výšky od 30 centimetrů do 3 metrů v závislosti na druhu rostliny. Nejčastěji pěstovaným druhem je fíkus malolistý. Pokud však toužíme po atypické dekorativní rostlině z řad fíkusů, můžeme zvolit například ficus ginseng ideální také pro tvorbu bonsají.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak množit bobkovišeň?

Velmi oblíbeným prvkem, který je možné najít na téměř každé zahradě, je stálezelený keř sloužící nejen jako dekorace, ale navíc poskytuje dostatek soukromí.  K těmto keřům patří také bobkovišeň často používaná jako živý, stálezelený plot. Bobkovišeň patří do rodu slivoní podobně jako například broskve, třešně, meruňky či mandle. Mezi nejčastěji pěstované druhy v našich podmínkách patří bobkovišeň lékařská nebo bobkovišeň portugalská. Kombinací několika druhů docílíme jedinečného, dekorativního vzhledu. Výhodou rostliny je její odolnost vůči mrazům, nízké nároky na pěstování a velice snadné množení. Kvůli jedovatým plodům není bobkovišeň vhodnou rostlinou například na dětská hřiště nebo do areálů škol a školek. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak a kdy řízkovat muškáty?

Pelargonie neboli muškáty, patří k velice oblíbeným balkonovým rostlinám. Svoji oblibu si získaly především díky nízkým nárokům na pěstování a vysokou odolností vůči škůdcům a chorobám. Další výhodou této dekorativní rostliny je její snadné rozmnožování, které zvládne i pěstitel začátečník.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak správně pěstovat česnek?

Česnek je bezesporu nedílnou součástí kuchyně každé správné hospodyňky. Typická česká jídla se bez jeho chuti prostě neobejdou. Bramborák by byl bez česneku pouhou plackou bez chuti a topinka by také nebyla tou chutnou a křupavou lahůdkou, kterou si často dáváme k večeři. Není však česnek jako česnek a palička zakoupená v supermarketu mnohdy postrádá to, co správný česnek má mít. A tím je chuť a síla. Samozřejmě ideálním řešením je vypěstovat si vlastní úrodu na zahrádce, ale ne vždy je naše snaha zdařilá. Pěstování česnek není složité, ale musíme vědět, jaké má tato rostlina nároky.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak odstranit mech z trávníku?

Toužíte po krásně zeleném a perfektně střiženém trávníku jako na světovém fotbalovém stadionu? Trávník vyžaduje důslednou a pravidelnou péči, která zahrnuje nejen zalévání a sekání. Pokud o zelený koberec nedbáme snadno a rychle se v něm začíná množit nezvaný host v podobě mechu, který trávník utlačuje a dusí. Jak s mechem správně a účinně bojovat?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pěstovat vřes?

Krásně vzrostlé zahradní vřesoviště je chloubou a pýchou každého zahrádkáře. Jemné pastelové barvy, které jsou pro vřes typické oživí velké i menší prostory. Protože však vřes vyžaduje přirozeně kyselou půdu, ne vždy se jeho výsadba podaří.  Pokud nemáte k dispozici zahradu, nezoufejte. Vřes je rostlina, která se dá úspěšně pěstovat i v květináči a může tak zdobit například balkon či terasu a zejména v podzimním období se jedná o nádhernou dekoraci. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak se starat o citrónovník?

Přemýšlíte, jak oživit interiér bytu? Skvělým doplňkem pro milovníky přírody může být citrónovník. Tato netradiční dekorativní rostlina vnese do vašeho domova malý kousek exotiky.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pěstovat muškáty?

Muškáty jsou nejčastější přírodní ozdobou balkónů a oken. Pyšnit se můžeme ale pouze záplavou pestrobarevných květů. Ne vždy se nám však podaří takovou krásu vypěstovat a mnohdy musíme začít prakticky od začátku. Jak tedy muškáty pěstovat a správně se o ně starat?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak sušit petrželovou nať?

Není nad to, dopřát si pořádnou porci čerstvé zeleniny přímo z vlastní zahrádky. Bohužel však její lahodnou chuť si můžeme vychutnávat pouze v letních měsících. Co dělat, když záhonky pokryje vrstva sněhu, která vytváří doslova nehostinné prostředí. Ideálním způsobem, jak si zajistit dostatek zeleniny i pro chladnou zimu je například sušení.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pěstovat kopr?

Nefalšovaná domácí koprovka, kulajda nebo lehký zelný salát? Tyto dva pokrmy si mnoho z nás nedokáže představit bez jisté aromatické bylinky. Ano, touto kouzelnou bylinkou je kopr.

Kopr je poměrně nenáročná bylinka, kterou lze pěstovat jak na zahrádce, tak doma za oknem nebo na balkoně. Obsahuje dostatek vitaminu C a éterické oleje. Kopr podporuje chuť k jídlu a má příznivé účinky při potížích s nadýmáním.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak připravit avokádo?

Dříve neznáme, dnes oblíbené. Takto bychom mohli charakterizovat exotický plod původem ze Střední Ameriky. V současné době si získává poměrně velkou oblibu především u mladší generace lidí, kteří jej hojně zařazují do zdravého jídelníčku. Důvodů je hned několik. Avokádo obsahuje až 30 % zdravých rostlinných tuků, kyselinu palmitovou, linolovou a olejovou. Při dietě se využívá zejména jako náhražka másla, majonézy nebo různých dochucovacích dresinků. Kromě tuků dále obsahuje vysoký podíl vitaminu E, železa, draslíku nebo vlákniny.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Kdy a jak stříhat oleandr?

Jestliže přemýšlíte jak a čím zkrášlit zahradu, dobrou volbou může být například oleandr. Jedná se o subtropickou dřevinu, která okouzlí zejména svými pestrými květy s dlouhými kožovitými listy. Zahrada, které oleandry dominují, získá nádech přímořských krajů a exotických dálek. Krásně vzrostlý oleandr je opravdovou pastvou pro oko, proto je nutné se o něj patřičně starat. Řeč je zejména o jeho zastřihávání. Jak a kdy tedy oleandry stříhat?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Ovoce kaki jak pěstovat?

V poslední době nám supermarkety nabízí nepřeberné množství druhů ovoce a zeleniny, a to nejen od našich pěstitelů, ale i druhy z exotických dálek. Ananas a banány jistě nikoho nepřekvapí a bereme je jako běžnou součást nabízeného sortimentu. Jsou však i takové druhy, které nejsou tolik známé, a zákazník při pohledu do plných bedýnek bojuje s touhou trochu té exotiky ochutnat. Jednou takovou lahůdkou je například kaki.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pěstovat jahody?

Jahody patří bezesporu k nejoblíbenějšímu druhu ovoce v našich podmínkách. Málokdo si dokáže představit zmrzlinu, dort nebo marmeládu bez příchutě těchto lahodných plodů. Přestože jejich pěstování není nijak náročné, najdou se i taková úskalí, která bohatou sklizeň znemožní.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Roubování švestek jak na to?

Jestliže se věnujete pěstování ovocných stromů, je vaším cílem vypěstovat ideální odrůdu. Jednou z možností, jak toho dosáhnout, je roubování. Jedná se o metodu, která ovocnářům nabízí široké možnosti, jak získat skutečně skvostné odrůdy, aniž by nakupovali již hotové stromky. Pokud nevíte jak na to, vaším průvodcem se může stát odborná literatura nebo se můžete poradit se zkušeným pěstitelem, který vám v začátcích jistě rád pomůže. Mezi tradiční a velice oblíbené ovocné stromy patří švestka, kterou v našich podmínkách najdeme prakticky na každé zahradě.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak zavařit loupaná rajčata?

Rajčata jsou velice oblíbenou zeleninou, úspěšně pěstovanou i v našich podmínkách. Protože se však jedná o plodinu sezónní, často si klademe otázku, jak nejlépe zpracovat letní úrodu. Pokud nechceme v zimě kupovat drahá rajčata ze supermarketů, která navíc pozbývají lahodnou a čerstvou chuť, můžeme je v létě například zavařit. Nejlépe se pro tyto účely hodí rajčata loupaná.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Kdy a jak sázet česnek?

Pravý český česnek dokáže divy nejen v kuchyni, ale pomáhá také při nachlazení. Abychom sklidili opravdu kvalitní paličky, je potřeba vědět, jaké podmínky jsou k jeho pěstování ideální.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak sušit vlašské ořechy?

Příchod podzimu je typický sběrem vlašských ořechů. Abychom měli sklizeň co možná největší, je potřeba dodržovat základní pravidla jak při jejich samotném sklízení, tak hlavně při sušení a následném uskladňování.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek