Jak pěstovat ficus ginseng?
Fíkusy patří k velice oblíbeným pokojovým rostlinám především pro svůj dekorativní vzhled a minimální nároky na pěstování. Fíkusy dorůstají do výšky od 30 centimetrů do 3 metrů v závislosti na druhu rostliny. Nejčastěji pěstovaným druhem je fíkus malolistý. Pokud však toužíme po atypické dekorativní rostlině z řad fíkusů, můžeme zvolit například ficus ginseng ideální také pro tvorbu bonsají.
Úspěšné pěstování
Jestliže chceme být úspěšným pěstitelem tohoto druhu fíkusů, musíme rostlině zajistit ty nejlepší podmínky pro kvalitní růst.
Stanoviště
Poté co si v květinářství zakoupíme mladou rostlinku, musíme ji přenést na požadované stanoviště. Fíkusy obecně snášejí stinná i slunná místa. Při výběru stanoviště ve venkovním prostředí musíme dát pozor na přímé sluneční paprsky, které by mohly listy popálit. Na zimu umístíme rostliny do vnitřního prostředí s teplotou okolo 14°C, přičemž dáváme pozor na průvan. Pokud je rostlina vystavena studenému vzduchu, dochází ke žloutnutí listů a k jejich postupnému opadání.
Zálivka
Ficus ginseng nevyžaduje tak častou zálivku jako ostatní druhy fíkusů. Díky tvrdým, dužnatým listům mají schopnost zadržovat vodu a snesou tak více sucha. Zalévat bychom měli odstátou vodu, která není studená. V opačném případě zažívá rostlina šok, na který reaguje opadem listů.
Hnojení
Bonsaje, jakožto všechny pokojové rostliny, vyžadují určitou dávku hnojení. Přísunem kvalitních živin docílíme silné a vitální rostliny.
- V zimních měsících hnojíme přibližně jednou za měsíc tekutým hnojivem.
- Nikdy hnojivem nerosíme listy, které by tak mohly dorůst do nežádoucích rozměrů a bonsaj by tak tratila na své jedinečnosti.
- V jarních měsících zvýšíme dávku tekutého hnojiva a hnojíme dvakrát do měsíce.
- Se začátkem léta hnojíme nejen tekutým hnojivem, ale do půdy přidáváme také hnojiva pevná a to opět v intervalu asi dvakrát do měsíce.
Substrát pro pěstování
Jak již bylo výše zmíněno, jedná se o rostlinu, která má minimální nároky na pěstování. Toto tvrzení platí také o substrátu. Pokud se rozhodneme rostlinu přesazovat, využíváme velice rychle propustný substrát. Ideální substrát se skládá ze dvou dílů hlíny a jednoho dílu rašeliny. Do tohoto základu přimícháme štěrk nebo antuku, popřípadě perlit. Zakoupit můžeme samozřejmě již připravený substrát vhodný pro pěstování pokojových rostlin.
Přesazování
Rostlina potřebuje dostatek prostoru zejména pro svůj kořenový systém, proto je důležité přesazování do větších květináčů.
- Sazenice přesazujeme každý rok.
- Mladé rostlinky se přesazují každý druhý rok.
- Ideální období pro přesazování je od pozdního jara do konce léta.
- Po přesazení rostlině dodáváme mírnou zálivku v závislosti na teplotě okolního prostředí.