Úvod  ›   › 

Ovoce kaki jak pěstovat?

V poslední době nám supermarkety nabízí nepřeberné množství druhů ovoce a zeleniny, a to nejen od našich pěstitelů, ale i druhy z exotických dálek. Ananas a banány jistě nikoho nepřekvapí a bereme je jako běžnou součást nabízeného sortimentu. Jsou však i takové druhy, které nejsou tolik známé, a zákazník při pohledu do plných bedýnek bojuje s touhou trochu té exotiky ochutnat. Jednou takovou lahůdkou je například kaki.

Co je to kaki?

Kaki  je sladké ovoce s vůní vanilky, původem z Asie.  Vyznačuje se výraznou oranžovou barvou a chutí se podobá například meruňce. Do našich krajů se dováží nezralé a teprve zde se nechává dozrát.  Proto se často stává, že námi zakoupené plody zkrátka nemají tu pravou chuť, protože nedozrály na slunci.  Pokud si chceme pochutnat na skutečně zralých plodech lahodné chuti, můžeme si je vypěstovat sami. Jak na to?

Kaki

CC: Holgers

Jak pěstovat kaki?

Každého pěstitele nic nepotěší víc než zdařilá úroda. Pokud dosáhneme úspěchu i v případě této plodiny, můžeme si ji vychutnat v mnoha podobách.  Kaki je vhodné konzumovat jak čerstvé, tak i sušené. Výborně se hodí do ovocných salátů, moučníků a zmrzlinových pohárů. Jako pěstování každé plodiny, i v případě kaki, je nutné dodržovat určitá pravidla.

  1. Vhodné podmínky pro rostlinu – i přesto, že se jedná o subtropickou rostlinu, je schopna přečkat krátkodobé mrazy. V našich podmínkách se doporučuje pěstovat kaki jako rostlinu přenosnou. To znamená od jara do podzimu venku a na zimní měsíce přenést do teplejšího prostředí. Některé odrůdy však přečkají i zimní období venku, například ve vyhřívaném skleníku.
  2. Pěstování ze semene je možné, ale jelikož plody, které se k nám dováží, semena neobsahují, může být problém je sehnat. Z tohoto důvodu se doporučuje použít pro výsadbu již vzrostlé stromky nebo keříky.
  3. Rostliny se sázejí do propustné půdy a umisťují se na slunné místo. Pokud využíváme semínka, necháme je nejprve vzejít při pokojové teplotě.
  4. Rostlinky vyžadují pravidelné přihnojování a mírnou, avšak častou zálivku.
  5. Pokud rostlinu pěstujeme na venkovním stanovišti bez možnosti přenesení, je vhodné ji vysadit na jaře. Přes léto stihne dostatečně zakořenit a na zimní období je odolnější. Před zimou rostlinky obalíme netkanou textilií.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články