Úvod  › 

Jak odstranit mech z trávníku?

Toužíte po krásně zeleném a perfektně střiženém trávníku jako na světovém fotbalovém stadionu? Trávník vyžaduje důslednou a pravidelnou péči, která zahrnuje nejen zalévání a sekání. Pokud o zelený koberec nedbáme snadno a rychle se v něm začíná množit nezvaný host v podobě mechu, který trávník utlačuje a dusí. Jak s mechem správně a účinně bojovat?

Proč je trávník napadán mechem?

Přítomnost mechu je známkou nedostatečné péče o trávník. Někdy se dopouštíme zásadních chyb, kterými vlastně mechům takzvaně zametáme cestičku a napadení trávníku tak ulehčujeme.

  • Nadměrné sekání trávníku

Mnohdy v domnění, že trávník zahustíme, sekáme a sekáme. Přílišné sekání však trávník oslabuje a ten se pak stává snadným cílem pro osídlení mechem. Ideální je udržovat délku trávníku na 3 – 5 cm. Při této délce si trávník lehce udržuje vláhu.

  • Nedostatek světla

Někdy si mylně myslíme, že trávníku nevadí stín. Opak je ale pravdou. Zatímco trávník při nedostatku světla strádá, mechu se velice dobře daří. Trávníku bychom měli zajistit co nejvíce světla a v místech, kde to není možné, je lepší trávník nahradit například břečťanem.

  • Nepřítomnost živin

Mech je rostlina, která velice snadno kolonizuje na různých půdách, i na těch chudších na živiny. Pokud trávníku dodáme dostatek potřebných látek, hlavně dusíku, dodáme mu i dostatek síly pro boj s mechem a dalšími nevítanými hosty.

  • Přílišné zavlažování

Trávník samozřejmě vyžaduje dostatek vláhy, ale měli bychom si dávat pozor na přílišné podmáčení. Opět tak vytváříme ideální prostředí pro růst mechu.

  • Mulčování škodí

Někteří zahrádkáři často přistupují k technice mulčování. To znamená, že posečená tráva zůstává na místě a postupně se rozkládá. Tato rozkládající se tráva postupně zasychá a brání přístupu živin do trávníku a ten je následně oslaben. 

Když mech už prorůstá

Někdy se stane, že i přes veškerou péči, se mech prostě objeví. Pokud k tomu dojde, nečekáme a s mechem ihned začneme bojovat. Podle množství mechu volíme cestu mechanickou nebo chemickou.

  • Mechanické odstranění mechu

Mech z trávníku můžeme odstranit mechanicky, to znamená ručně nebo za pomocí hrábek. Tato cesta je šetrná, protože nepoužíváme žádné chemikálie, avšak v některých případech můžeme trávník snadno narušit. Použít můžeme také vertikutátor, který z trávníku napomáhá odstranit nejen mech, ale i ostatní plevel.

  • Chemické odstranění mechu

Druhá cesta je založená na použití vhodných chemických látek. Na trhu jsou k dostání přípravky na bázi zelené skalice obsahující dostatek železa. Zatímco pro trávník je železo stopovým a důležitým prvkem, mechy při nadměrné přítomnosti železa uhynou. Při používání chemických prostředků je nutné dodržovat návod k používání.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)


Související články