Úvod  › 

Jak a kdy řízkovat muškáty?

Pelargonie neboli muškáty, patří k velice oblíbeným balkonovým rostlinám. Svoji oblibu si získaly především díky nízkým nárokům na pěstování a vysokou odolností vůči škůdcům a chorobám. Další výhodou této dekorativní rostliny je její snadné rozmnožování, které zvládne i pěstitel začátečník.

Co budeme k množení potřebovat?

mateční rostlina, ostrý nůž, množitelský substrát, květináče, písek, rašelina, kompost, práškový stimulátor, skleněné nádoby

Řízkování muškátů

Nejběžnějším způsobem rozmnožování je takzvané řízkování. U tohoto typu vegetativního množení závisí především na kvalitě rostliny, kterou pro množení vybíráme. Je nutné si totiž uvědomit, že namnožené rostliny budou věrnou kopií rostliny původní.

  • Prvním krokem je výběr mateční rostliny, která musí být zdravá a silná. Květenství této rostliny by mělo být bohaté a požadované barvy.
  • Rostlině před řízkováním odstraníme odumřelé části a neduživé výhony.
  • Zdravé výhony sestřihneme na délku asi 15 – 25 cm.
  • Z těchto odstřihnutých částí vytváříme šikmým řezem řízky.
  • Před samotným sázením je vhodné nechat řízky v chladnější místnosti mírně zavadnout, aby řezná rána oschla.
  • Jednotlivé řízky necháme nejprve zakořenit ve sklenici s vodou, později je zasadíme do předem připraveného písčito – kompostového substrátu.
  • Při mírné zálivce kořeny brzy zesílí
  • Rostlinky se rychleji ujímají na slunečném a teplém místě, nejlépe ve skleníku.
  • Pokud rostlinu množíme v bytě, květináče s nařízkovanými muškáty přiklopíme skleněnou nádobou a umístíme na slunce.

Dopěstování nařízkovaných muškátů

Mladé rostlinky nemají přílišné nároky na pěstování, avšak největších chyb se pěstitelé dopouštějí při jejich přezimování. Pokud není dodržena optimální teplota pro vegetativní klid, muškáty snadno uhynou. S příchodem prvních mrazů je nutné rostlinu přestěhovat na vzdušné a světlé místo s optimální teplotou 8 – 10°C. Zimnímu období je nutné přizpůsobit také zálivku. Zaléváme pouze jednou až dvakrát za měsíc. V únoru rostliny přesadíme do větších květináčů o průměru asi 12 cm, které naplníme kvalitním substrátem. Tento substrát by měl obsahovat dostatek živin, starší kompost, rašelinu a písek. Ideální možností je využít speciálně upravené substráty určené přímo pro pěstování pelargonií, které je možné zakoupit v zahradnictví i supermarketech.

Kdy je nejlepší čas pro řízkování

Ideálním obdobím pro odběr řízků je léto, konkrétně červenec a srpen. V tomto období rostlina velice dobře a rychle tvoří nové kořeny. V létě jsou také muškáty v plném květu a řízky jsou zdravé a silné. Řízkovat samozřejmě můžeme i později, ovšem v zimním období nejsou řízky tak silné a vitální. V tomto období je vhodné řízky při zakořeňování podpořit práškovým stimulátorem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.14/5 (7 hlasů)


Související články