Úvod  › 

Jak se starat o citrónovník?

Přemýšlíte, jak oživit interiér bytu? Skvělým doplňkem pro milovníky přírody může být citrónovník. Tato netradiční dekorativní rostlina vnese do vašeho domova malý kousek exotiky.

Citrónovník můžeme koupit již jako vzrostlou rostlinu nebo si ji vypěstovat ze semínka. Druhá možnost je sice levnější, ale ne vždy se pěstitelům podaří.

Pěstování ze semínka

  • Citrónová jádra zbavíme obalu a opláchneme
  • Semínka necháme naklíčit
  • Naklíčená semínka zasadíme do speciálního substrátu určeného pro pěstování citrusových rostlin

Přesazování

Jelikož mladý citrónovník poměrně intenzivně roste, je třeba jej přibližně každé dva až tři roky přesazovat.

  • Zakoupíme větší hliněný květináč s otvory pro odtékání vody
  • U dna květináče vytvoříme asi dvoucentimetrovou vrstvu štěrku a střepů
  • Na tuto vrstvu dosypeme substrát, do kterého rostlinu přesadíme

Zálivka

Takzvaný kámen úrazu je zálivka. Citrónovník pěstovaný v našich podmínkách vyžaduje zálivku pouze v létě. Během zimních měsíců rostlinu spíše rosíme. Zaléváme měkkou vodou, nejlépe vodou převařenou nebo dešťovou. Pokud využíváme vodu z vodovodu, necháme ji alespoň den odstát. Na přelití rostlina reaguje opadem listů a pupenů a odumíráním kořenového systému.

Hnojení

Aplikací hnojiva dodáme rostlině potřebné živiny a vitaminy pro podporu růstu. Doporučuje se využívat hnojivo speciálně určené pro subtropické rostliny. Nejlepším způsobem je aplikace hnojivové zálivky, kterou citrónovníku dodáváme zejména během letních měsíců minimálně jednou za dva týdny. Při nadměrném hnojení dochází k hnědnutí listů.

Rady a tipy

  • Protože se jedná o subtropickou rostlinu, vyžaduje teploty okolo 16°C v době kvetení, v době zimování a vegetativního klidu teploty 5 – 15°C . Z tohoto důvodu se nedoporučuje pěstovat rostliny ve venkovním prostředí.
  • Citrónovník vypěstovaný ze semínka bude plodit a kvést asi za 15 – 20 let, proto se doporučuje koupit již roubovaný vzrostlý stromek.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články