Úvod  › 

Jak pěstovat jahody?

Jahody patří bezesporu k nejoblíbenějšímu druhu ovoce v našich podmínkách. Málokdo si dokáže představit zmrzlinu, dort nebo marmeládu bez příchutě těchto lahodných plodů. Přestože jejich pěstování není nijak náročné, najdou se i taková úskalí, která bohatou sklizeň znemožní.

Jahody lze pěstovat i v květináči

Pokud bydlíte v paneláku, který zrovna nedisponuje rozlehlou zahradou, nezoufejte. Kvalitní jahody lze vypěstovat i v květináči za oknem nebo na balkoně, které navíc poslouží jako skvělá dekorace. Jak tedy na to?

  1. Výběr odrůdy – balkonová odrůda jahod by měla splňovat dvě základní kritéria. Rostlina by měla být spíše menšího vzrůstu, aby se nám do květináče vůbec vešla a měla by plodit opakovaně. Pokud si vyberete vhodnou odrůdu, můžete sklízet jahody nepřetržitě, prakticky od května do září. Typickou a osvědčenou balkónovou odrůdou jahod je takzvaná Rujana. Jelikož se jedná o opravdu menší rostlinku, také plody jsou menší a připomínají spíše lesní jahody. Ovšem velká výhoda spočívá v jejich nenáročném pěstování. Z nepřeberného množství různých odrůd můžeme zvolit také jahody Temptation, nazývané též jahody převislé.
  1. Výběr substrátu – na volbu substrátu pro balkonové typy jahodníku bychom měli klást ty nejvyšší nároky. Půda by měla obsahovat dostatek živin, protože jahody není vhodné přihnojovat podobně jako okrasné květiny. Navíc si nikdo z nás nechce pochutnávat na uměle přihnojovaném ovoci. Obecně řečeno bychom měli do truhlíku připravit směs kompostu, rašeliny a běžné zeminy. Do této směsi se doporučuje přimíchat trochu koňského nebo kravského hnoje v přírodní formě, nebo ve formě granulí.
  1. Jak často zalévat – jelikož rostliny na balkoně nemají přístup k podzemní vodě a jsou kryty před ranní rosou, kladou vyšší požadavky na zálivku. Ideálním řešením jsou samozavlažovací květináče. Vodu je nutné doplňovat do misky pod květináčem nebo lít na hlínu, ne však na listy jahodníku.

Jahody

Pěstování jahod na záhonu

Není zahrádka, na které by se nečervenal záhon plný jahod. Samozřejmě i při pěstování na záhonku je nutné dodržovat jistá pravidla, díky kterým bude naše úroda bohatá.

  1. Příprava  záhonu  - do půdy je vhodné opět přimíchat trochu kompostu nebo rašeliny. Přihnojit můžeme také některým z plných hnojiv, jako je například Cererit nebo NPK.
  1. Výsadba – jahody je možné vysadit buď na jaře nebo na podzim. Doporučuje se jarní vysazování, které zaručí vyšší výnos, protože již na podzim stejného roku vytvoří rostlina další sazenice vhodné k rozmnožení.
  1. Sadba – aby naše úroda byla co možná nejlepší, měli bychom vysazovat rostliny vitální, nezaschlé a bez skvrn. Podle vzrůstu jednotlivých odrůd bychom měli sazenice sázet na řádek v rozestupu 20 – 40 centimetrů.
  1. Sklizeň – se sklizní vyčkáme do doby, kdy jsou jahody zcela zralé. Plody odštipujeme, netrháme. Vhodnější je sklízet jahody brzy zrána.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články