Úvod  › 

Jak uchovat begonie?

Begonie je rostlina, která se výborně hodí jak do interiéru, tak do exteriéru. Svoji oblíbenost si získaly zejména díky výborné adaptaci na podmínky prostředí a také díky dlouhému období květu.  Není výjimkou, že begonie kvetou ještě koncem září, nebo dokonce do období prvních mrazíků. Právě z tohoto důvodu jsou společně s muškáty využívány jako dekorace balkonů nebo teras. S příchodem prvních mrazíků mizí záplava drobných květů a nastává čas přezimování.

Konec vegetačního klidu

Vysoké nároky na přezimování mají zejména begonie hlíznaté. Názory na ukončení jejich vegetačního období se liší. Někteří pěstitelé zastávají názor, že bychom měli přestat rostliny zalévat ještě před příchodem mrazíků a na období klidu je postupně připravit. V poslední době se však mnohem častěji přistupuje k druhé možnosti, která je založena na přihnojování právě v září a říjnu za účelem zvětšení hlíz. Rostliny se v tomto případě nechávají ve venkovním prostředí až do prvních mrazíků.

Důležité faktory pro přezimování begonií

Begonie nejsou mrazuvzdorné rostliny, proto se o jejich přezimování musíme postarat sami. U pokojových begonií v zimním období omezíme zálivku a staráme se o ně jako obvykle. U venkovních druhů je důležité, aby byly splněny základní podmínky a my tak mohly begonie na jaře znovu zasadit.

  • Vhodné umístění na zimu
  • Zimní podestlání
  • Ošetření poškozených hlíz

Kam uložit begonie na zimu?

Begonie přeneseme z venkovního období v době, kdy teploty klesají k – 5°C. Rostliny v této době přeneseme do chladnějšího prostředí s teplotou maximálně 15°C. Ideálním místem pro přezimování je například sklep, garáž nebo chodba. Rostliny na zimu ukládáme pouze v podobě hlíz. To znamená, že odstraníme nadzemní části. Hlízy necháme dobře proschnout a poté je důkladně očistíme.

Ošetření poškozených hlíz

Dobře proschlé hlízy důkladně zkontrolujeme a na zimu uchováváme pouze ty, které jsou zdravé a bez většího poškození.  Sledujeme zejména:

  • napadení škůdci
  • mechanické poškození
  • skvrny

Pokud na hlízách najdeme škůdce, odstraníme je a hlízy ponoříme do roztoku působícího proti živočišným škůdcům okrasných květin. S výběrem nám jistě poradí v každém květinářství. Zjevně poškozené hlízy je lepší neskladovat, ale pokud se jedná o kultivar, o který bychom neradi přišly, můžeme se pokusit o jejich uchování. V první řadě však vykrojíme poškozenou část tak, aby na hlíze zůstalo alespoň jedno nepoškozené očko. Je nutné nechat řez důkladně zatáhnout, aby nebyl vstupní branou pro infekce.

Zimní podestlání

Pokud uchováváme pouze pár kusů hlíz, můžeme je zabalit do novinového papíru a poté skladovat na studeném, suchém místě. Větší počet kusů je ideální skladovat například v bedničce vyplněné rašelinou a pilinami.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)


Související články