Úvod  ›   › 

Kdy a jak stříhat oleandr?

Jestliže přemýšlíte jak a čím zkrášlit zahradu, dobrou volbou může být například oleandr. Jedná se o subtropickou dřevinu, která okouzlí zejména svými pestrými květy s dlouhými kožovitými listy. Zahrada, které oleandry dominují, získá nádech přímořských krajů a exotických dálek. Krásně vzrostlý oleandr je opravdovou pastvou pro oko, proto je nutné se o něj patřičně starat. Řeč je zejména o jeho zastřihávání. Jak a kdy tedy oleandry stříhat?

Proč je nutné oleandr stříhat?

Oleandr je dřevina zvyklá na teplé a stabilní podnebí. V našich podmínkách je nutné rostlinu správně zazimovat, protože chladné období jí neprospívá. V přírodních podmínkách tvoří oleandry mohutné porosty, což u nás není žádoucí právě kvůli omezenému prostoru pro uschování před ničivými mrazy. Z tohoto důvodu je nutné rostlinu pravidelně stříhat a omezit tak její růst. Správně zvolený řez navíc podpoří kvetení.

Jak správně stříhat?

U oleandrů není nutné zastřihávat vždy všechny větve, ale pouze ty nejstarší a nejvíce přerostlé.

  • Řez vedeme těsně nad přeslenem – přeslenem rozumíme místo, odkud vyrůstají vždy tři až čtyři listy. Měli bychom si však dávat pozor na to, aby na zkrácené větvi zůstaly alespoň tři přesleny.
  • Délka zkrácení nejstarších větví by měla být alespoň o třetinu až polovinu.
  • Výhony, které jsou příliš slabé nebo jinak poškozené, celé odstraníme.
  • Pro krásný košatý vzhled přistupujeme k hlubokému řezu, kdy zkracujeme větve razantně až o polovinu.
  • Jestliže chceme, aby keř krásně kvetl, stříháme s citem a pouze zaštipujeme.

Kdy je nejvhodnější doba pro stříhání?

Oleandry se doporučuje stříhat po celé vegetační období, to znamená od března do září. Je však zapotřebí si uvědomit, kdy a jak oleandr kvete. Květy se objevují na koncích výhonů v pozdním létě, od července do října. Stříhání by tedy mělo být vhodně načasováno.

  • Brzké stříhání, to znamená stříhání na jaře, zapříčiní ztrátu nových květů
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.13/5 (16 hlasů)


Související články