Úvod  › 

Jak a kdy stříhat broskev?

Stříhání broskvoní je poněkud odlišné od stříhání ostatních ovocných stromků. V následujícím článku si podrobně povíme jak a kdy broskvoně stříhat.

Kdy? 

Broskvoně jsou specifické tím že mladý stromek se stříhá až třikrát ročně, konkrétně by to mělo být někdy v polovině března, v červnu a nejlépe ke konci září.

U vzrostlejších, a hlavně starších stromků se stříhání provádí jen dvakrát. Nejlépe uděláte, když stromky ořežete někdy na jaře. Pokud jsou teploty a sluneční svit dlouhodobě přívětivé provádí se stříhání dříve. Druhým obdobím ke stříhání broskvoní je na pomezí léta a podzimu, zde už tolik nezáleží na dlouhodobém počasí, ale především na tom, jak jsou větvičky na broskvoni vzrostlé. 

Jak?

Mladý stromek  

U mladého, čerstvě vysazeného stromku se řez provádí tak že při březnovém stříhání nejprve úplně odstřihneme terminální (hlavní) výhonky. Zbylé výhonky poté zkrátíme, aby na nich zůstaly vždy jen 2 až 4 pupeny. V dalších termínech na stříhání tzn. červen a září, provádíme střih způsobem, že všechny narostlé výhonky zkrátíme o 1/3, pokud chceme mít krásný stromek a tolik nám nezáleží na tom za jak dlouho začne plodit, doporučuji zkracovat výhonky až o 1/2. Když bude nějaký výhonek výrazně silnější a delší než ostatní, musíme ho odstranit úplně, protože by mohl přebrat úlohu terminálnímu výhonku.

Květ broskvoně

Autor: anadfontana

V druhém roce se terminální výhonky zkrátí přibližně na 5-8 pupenů, podle toho, jak chceme mít stromek široký. Ostatní výhonky zkrátíme asi na 2-4 pupeny. V červnu a září budeme postupovat tak jako v prvním roce.

Ve třetím roce na jaře opět seřízneme terminální výhonek, tentokrát ale už na 8-10 pupenů. Ostatní (boční) výhonky zkrátíme opět na 2-4 pupeny.  V červnu a září postupujeme opět stejně jako předchozí rok. 

Plodný stromek

Ve čtvrtém roce bychom měli mít hotovou základní korunu stromku. V jarním termínu na stříhání dbáme na to, aby se terminální výhonek dále neprodlužoval. Popřípadě ho zařízneme až do staršího dřeva. Silné výhonky zkracujeme a příliš slabé rovnou odstraníme. Od tohoto roku budeme na jaře pravidelně stříhat výhonky na bočních výhonech, nejspodnější výhonky sestříhneme na 2-4 pupeny a horní necháme na 8-10 (na těchto budou plody). Další rok budeme postup opakovat s tím rozdílem, že nejspodnější teď necháme na 8-10 pupenů a vrchní seřízneme na 2-4. Takto to budeme střídat každý rok na jaře, této technice stříhání stromků se říká tzv. KRÁTKÝ ŘEZ a používá se proto, aby se výhonky nevyčerpaly a stále obrůstali plodem.

Na rozmezí léta a podzimu stromek ostříháme způsobem, že všechny výhonky, které od jara vyrostly zkrátíme o 1/3. Dále také odstraňujeme všechny nahuštěné, slabé nebo příliš silné výhonky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.29/5 (62 hlasů)


Související články