Úvod  › 

Jak pěstovat kanadské borůvky?

Domovinou kanadských borůvek je Severní Amerika, ale radovat se z plodů tohoto užitkového i okrasného keříčku můžete i v našich podmínkách. Poradíme vám, jak na to.

Základem je správně kyselá půda

To, jestli se vám povede kanadské borůvky vypěstovat, závisí zejména na kvalitě půdy. Borůvky patří mezi vřesovcovité rostliny, které mají obecně rády kyselejší prostředí. Keříkům kanadských borůvek nejlépe svědčí půda s PH hodnotou v rozmezí mezi 3.5 -4.5. Na to byste měli myslet už při výsadbě borůvek.

Jak zjistit PH půdy?

K tomu, abyste zjistili kyselost vaší půdy, nepotřebujete žádné složité chemické rozbory. PH můžete zjistit poměrně snadno pomocí speciálních papírků, které koupíte v každém lépe zásobeném obchodě se zahradnickými potřebami.

Je-li vaše půda dostatečně kyselá, můžete se rovnou pustit do sázení. Pokud naměřené hodnoty PH neodpovídají potřebám borůvek, budete mít se sázením trochu více práce. Zahradnickou půdu je potřeba vyměnit ideálně za rašelinu, ve které borůvky velmi dobře prospívají.

Na místě, kam chcete borůvky zasadit, vykopejte jámu zhruba 80 cm širokou a bezmála půl metrů hlubokou a stávající půdu nahraďte kvalitní rašelinou nebo speciálním substrátem. Efekt můžete umocnit přidáním koňského hnoje nebo kvalitního kompostu na dno jámy.

Borůvky milují slunce

Neméně důležitý je také správný výběr stanoviště. Až budete hledat na své zahradě vhodné místo pro novou sazenici kanadský borůvek, myslete na to, že tyto rostlinky milují sluníčko. Ideální je slunná stráň, kam svítí sluníčko většinu dne. Poměrně obstojně se jim bude dařit také v polostínu. V tomto případě je však potřeba počítat s tím, že borůvky pěstované v polostínu jsou menší a méně chutné než ty, které rostou na slunci.

Borůvkám dopřejte hodně vody

Borůvky sice milují sluníčko, ale sucho jim příliš nesvědčí. Keříkům tedy dopřejte bohatou zálivku. Ta je důležitá zejména před sklizní. Čím víc vody bodůvkám dopřejete, tím větší plody keřík bude mít.

Hnojení kanadských borůvek

Kromě bohaté zálivky, potřebují borůvky také pravidelně hnojit. Rašelina je na minerální látky příliš chudá a výživu je potřeba borůvkám dodat jiným způsobem. Ideální volbou jsou speciální tekutá hnojiva určená pro borůvky. Popřípadě jiná hnojiva bez obsahu chloru.

Jeden keřík nestačí

Při výsadbě myslete na to, že borůvky jsou rostlinky z části cizosprašné, proto je potřeba vedle sebe zasadit více keříků. Zajístíte si tak mnohem větší úrodu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články