Jak zasadit kanadské borůvky?
Honosí se mnoha jmény: borůvka zahradní, borůvka velkoplodá či kanadská borůvka, avšak jsou to názvy pro stejný druh rostliny. A tím je brusnice chocholičnatá.
Plod se od běžné lesní borůvky liší pouze velikostí rostliny a plodu. Popularita tohoto keře raketově stoupá každým rokem a jelikož ani my nechceme být zpátečničtí, pustíme se s chutí do výsadby.
Výběr rostliny
Vždy sázíme větší počet odrůd. Brusnice jsou cizosprašné, tzn. opylují se jiné rostliny téhož druhu. Borůvky se rozdělují na odrůdy ranné a pozdní. Vhodnými odrůdami ranných borůvek jsou Earliblue nebo Duke. Pozdními pak například Herbert či Jersey. Rostliny rodí první plody ve třetím roce života a plné úrody dosahují v šestém.
Příprava stanoviště
Rostlinu můžeme pěstovat v půdě či dokonce pouze v květináčích na balkoně. V obou případech bude nutné splnit několik podmínek.
- Borůvky vyžadují kyselou půdu. Mnohé pěstitelské neúspěchy pramení právě z nevhodného pH půdy.
- Ideální pH půdy je 3,5 až 4,5. Borůvky mají rády silně písčitou a dobře propustnou půdu. Kyselost půdy můžeme upravit rašelinou případně hrabankou.
- Aciditu půdy můžete navýšit i přidáním kůry a pilin z jehličnatých stromů.
- Pokud pěstujete borůvku na zahradě, je nutné zamezit kontaktu brusnice s okolní půdou, stěny tedy pokryjeme fólií.
Sázení semínek
- Semínka kanadských borůvek namočíme předem na 24 hodin do vlhkého prostředí.
- Po 24 hodinách jsou semínka připravená k setí.
- Pro borůvky vybíráme slunné slunné místo
Sázení mladých řízků
- Rostlinky sázíme do sponu o rozměrech 0,8 - 1,5m x 2,0 - 3,0 m.
- Užší spon se používá u velmi vzrostlých odrůd, jako jsou Jersey nebo Berkeley.
- Substrát musí být vlhký, ale ne přemokřený.
- Vhodná doba pro výsadbu je na jaře, aby mladé „kanaďanky“ mohly do zimy bezpečně zapustit kořeny.
- Vysazujeme sazenice staré okolo 2-3 let.
- Vhodné je mulčování kůrou do výšky až 7 cm.
Hnojení a zalévání
Kanadská borůvka je náročná na vlhkost a správné hnojení. Při používání hnojivých preparátů se ale musíme vyvarovat následujících typů hnojiv.
- Vápenná hnojiva
- Hnojiva s obsahem chloru
Nejlepšími a nejvhodnějšími hnojivy jsou samozřejmě tekutá hnojiva určená přímo pro kanadské borůvky. V prvním roce mladé rostlinky raději nehnojíme, jelikož kořenový systém je velice citlivý a mohlo by snadno dojít k vážnému poškození kořenových pletiv.
Pravidelné zalévání má vliv na kvalitu plodů. Nejvhodnější je čistá dešťová voda, absolutně nevhodná je voda z vodovodu (obsahuje chlor).
Využití kanadských borůvek
Plody této rostliny se používají při průjmu či jiných žaludečních onemocnění. Vynikající je i odvar z borůvkového listí, který se používá k léčbě močových cest. Samozřejmě mají široké využití v kulinářství.