Úvod

Jak pěstovat kustovnici čínskou?

Kustovnice čínská je rostlina zařazovaná do čeledi lilkovitých. Ze své původní domoviny v oblasti Číny, Japonska a Korey se rozšířila i do našich zahrad. Roste i v nadmořských výškách nad 2 500 metrů, patří tedy mezi poměrně nenáročné keře. Jak na to, aby se jí dařilo?

Kam kustovnici zasadit a jak zalévat?

Potřebuje sušší a dostatečně slunné stanoviště. Prospívat bude v lehčí písčité půdě s hodnotou pH přibližně 8. Do připravené jámy přidáme kompost či hnůj a po zasazení musíme zbavit ještě prostor kolem kmínků plevele a na závěr jej zasypat mulčovacím materiálem. Pro kustovnici je důležitý i dostatek vláhy. Na zálivku bychom měli v období od konce dubna do poloviny června pamatovat každý druhý až pátý den. V září a říjnu pak zaléváme jednou až dvakrát.

Vzhledem k oboupohlavním květům lze pěstovat i jedinou rostlinu, nicméně vhodnější jsou alespoň dvě. Je dobře rovněž při vybírání prostranství pamatovat na to, aby keř měl dost místa, může totiž dorůstat poměrně úctyhodných rozměrů až tří metrů a značné šířky, což lze korigovat pravidelným ořezem. Ideální doporučovaný tvar je takový, který připomíná strom.

Ořez pomůže k plodům

Oblíbená je kustovnice zejména díky svým plodům. Těch se v našich zeměpisných šířkách lze dočkat přibližně za dva až tři roky po výsadbě, pokud zvolíte ovšem správnou odrůdu, a to tu ranou. Nejčastěji to bývá kustovnice čínská velkoplodá. Jinak totiž rostlina vykvete až během pozdního jara, případně v létě a plody už dozrát nestihnou. Správně načasovat dozrání plodů vám pomůže i řez. Zjara by mělo na rostlině zůstat pouze tři až pět výhonů, na konci jara je pak dvakrát seřízneme, a to v odstupu zhruba tří týdnů. Tím si zajistíme časnější vykvetení rostliny.

Kustovnici lze samozřejmě pěstovat i pouze coby okrasný keř, tím si poněkud zjednodušíme práci, na konkrétní odrůdě pak v zásadě nezáleží. Svými fialovými květy vám bude dělat radost od června až do října.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články