Zahradnický rok začíná v únoru. Zkontrolujte si zahradnické náčiní. Nakupte semínka. A pusťte se do předpěstování paprik, rajčat nebo celeru. Únor uteče rychle a v březnu už budete vysévat. Pokud začínáte zahradničit, stáhněte si Průvodce výsevů a výsadby. Zjistíte co kdy vysévat a sázet a jak na to.
Bylo mi ho líto. Baklažán si seděl docela opuštěný v květináči a kolem dokola nebyly už žádné rostliny. Přizvala jsem ho do svého nákupního trakárku, kterým jsem křižovala zahradnictvím. Ve svém živlu jako vždycky, když vybírám sazenice. Je to můj první lilek, o kterém nevím docela nic.
Cuketa nebo též cukína je rostlina, která je pěstitelsky nenáročná, velmi podobná okurkám. Snadno si vyprodukujeme bohatou sklizeň až 20 plodů z jedné rostliny (množství záleží na pravidelné sběru). Mladé plody mají jemnou ořechovou až neutrální chuť a jsou vhodné do zeleninových salátů (i se slupkou). Většinou ji, ale používáme tepelně upravenou. Oblibeným pokrmem z cuket je cukeťák ( cuketový "bramborák"). Můžeme ji plnit, smažit jako řízek, grilovat na grilu, vytvořit z ní cuketovou polévku. I květy cuket jsou poživatelné. Vidíme, že její využití je veliké.
Dnes je únor 8.2.2019 správný čas pro výsev paprik. Před několika dny jsem v obchodě natrefil na stojan se semeny. Okamžitě mne napadlo, že si musím koupit papriky. Čím dříve tím lépe, takže hned. U jednoho balíčku nezůstalo a tak jsem si koupil hned 3 různé balíčky. Cena za pár semen byla vyšší, jelikož jsem nakupoval v klasickém velkém obchodním řetězci. Kdybych nakupoval přes internet, tak bych semena nakoupil levněji. Kvůli ceně dopravy se tento způsob vyplatí až od většího nákupu.
Papriky si můžete snadno vypěstovat i v květináči na balkóně. Jak dosáhnout co nejlepší úrody díky správnému vysazení, zavlažování nebo hnojení se dozvíte na následujících řádcích.
Tykve se v našich podnebných podmínkách velmi snadno pěstují, i když pochází z jižní Ameriky. Jakmile mají vše, co ke svému růstu potřebují, jsou téměř bezúdržbové. Dýně, cukety nebo patizony si lehce vypěstujete na zahradě i ve větším truhlíku.
Vodní melouny si můžeme vypěstovat i v našich podnebních podmínkách. Venkovní pěstování je vhodné v teplých oblastech naší země. Ve středních a vyšších polohách se nám melouny podaří vypěstovat ve skleníku. Pro začátek je vhodné zvolit rané druhy, které nejsou tolik náročné na pěstování a na teplotu. Nesmíme však zapomenout, že meloun je poměrně náchylná rostlina a potřebuje péči.
Úžasný, skvělý, sladký a osvěžující. Právě takový může být meloun, který si můžete zakoupit v letních měsících v mnoha obchodech s ovocem a zeleninou. Jeho delikátní chuť a obsah většího množství vody prospívá v létě našemu organismu, mj. brání přehřátí a případné dehydrataci. Zásadní je ale výběr zralého a slaďoučkého melounu, což není vždy jednoduché. Přesto se společně pokusme probrat hned několika radami, kterými můžeme zralost melounu ověřit.
Melouny patří k chutnému, ale poměrně náročnému ovoci na pěstování. Melouny mohou vyrůst i na české zahradě, hlavně při teplých létech, jaké byly v posledních rocích. Zjistěte, jak si toto zdravé ovoce vypěstujete i vy.
Nechutnají vám okurky hadovky (neboli salátové okurky) kupované v obchodech? Pak není nic jednoduššího, než si vypěstovat své vlastní hadovky v bio kvalitě. Není na tom ostatně nic složitého, stačí jen zvolit správnou odrůdu a jak tomu bývá u každé rostliny a plodiny, správně se o ni starat a zacházet s ní. Pokud dodržíte námi sepsané následující "know how", pak se můžete těšit na první plody již měsíc po výsadbě. Nemusíte si nutně vypěstovat vlastní sazenice, postačí vám ty ze zahrádkářství a hobby obchodů.