Plodová zelenina

Předpěstování cuket ze semen

Cuketa nebo též cukína je rostlina, která je pěstitelsky nenáročná, velmi podobná okurkám. Snadno si vyprodukujeme bohatou sklizeň až 20 plodů z jedné rostliny (množství záleží na pravidelné sběru). Mladé plody mají jemnou ořechovou až neutrální chuť a jsou vhodné do zeleninových salátů (i se slupkou). Většinou ji, ale používáme tepelně upravenou. Oblibeným pokrmem z cuket je cukeťák ( cuketový "bramborák"). Můžeme ji plnit, smažit jako řízek, grilovat na grilu, vytvořit z ní cuketovou polévku. I květy cuket jsou poživatelné. Vidíme, že její využití je veliké.

Zkušenosti z nákupu a výsevu paprik

Dnes je únor 8.2.2019 správný čas pro výsev paprik. Před několika dny jsem v obchodě natrefil na stojan se semeny. Okamžitě mne napadlo, že si musím koupit papriky. Čím dříve tím lépe, takže hned. U jednoho balíčku nezůstalo a tak jsem si koupil hned 3 různé balíčky. Cena za pár semen byla vyšší, jelikož jsem nakupoval v klasickém velkém obchodním řetězci. Kdybych nakupoval přes internet, tak bych semena nakoupil levněji. Kvůli ceně dopravy se tento způsob vyplatí až od většího nákupu.

Jak začít s pěstováním paprik na balkóně?

Papriky si můžete snadno vypěstovat i v květináči na balkóně. Jak dosáhnout co nejlepší úrody díky správnému vysazení, zavlažování nebo hnojení se dozvíte na následujících řádcích.

Pěstování tykve

Tykve se v našich podnebných podmínkách velmi snadno pěstují, i když pochází z jižní Ameriky. Jakmile mají vše, co ke svému růstu potřebují, jsou téměř bezúdržbové. Dýně, cukety nebo patizony si lehce vypěstujete na zahradě i ve větším truhlíku.

Pěstování vodního melounu

Vodní melouny si můžeme vypěstovat i v našich podnebních podmínkách. Venkovní pěstování je vhodné v teplých oblastech naší země. Ve středních a vyšších polohách se nám melouny podaří vypěstovat ve skleníku. Pro začátek je vhodné zvolit rané druhy, které nejsou tolik náročné na pěstování a na teplotu. Nesmíme však zapomenout, že meloun je poměrně náchylná rostlina a potřebuje péči.

Jak poznat zralý meloun?

Úžasný, skvělý, sladký a osvěžující. Právě takový může být meloun, který si můžete zakoupit v letních měsících v mnoha obchodech s ovocem a zeleninou. Jeho delikátní chuť a obsah většího množství vody prospívá v létě našemu organismu, mj. brání přehřátí a případné dehydrataci. Zásadní je ale výběr zralého a slaďoučkého melounu, což není vždy jednoduché. Přesto se společně pokusme probrat hned několika radami, kterými můžeme zralost melounu ověřit.

Jak pěstovat melouny? Kompletní průvodce

Melouny patří k chutnému, ale poměrně náročnému ovoci na pěstování. Melouny mohou vyrůst i na české zahradě, hlavně při teplých létech, jaké byly v posledních rocích. Zjistěte, jak si toto zdravé ovoce vypěstujete i vy.

Jak pěstovat okurky hadovky?

Nechutnají vám okurky hadovky (neboli salátové okurky) kupované v obchodech?  Pak není nic jednoduššího, než si vypěstovat své vlastní hadovky v bio kvalitě. Není na tom ostatně nic složitého, stačí jen zvolit správnou odrůdu a jak tomu bývá u každé rostliny a plodiny, správně se o ni starat a zacházet s ní. Pokud dodržíte námi sepsané následující "know how", pak se můžete těšit na první plody již měsíc po výsadbě. Nemusíte si nutně vypěstovat vlastní sazenice, postačí vám ty ze zahrádkářství a hobby obchodů.

Jak pěstovat keříčková rajčata?

Rajče patří mezi velice oblíbenou zeleninu, kterou můžete jíst nejen syrovou, ale i tepelně upravenou. Existuje více jak sto odrůd rajčat, které se liší nejen barvou, strukturou ale i chutí. Pro naše zdraví jsou rajčata velice prospěšná a důležitá. Obsahují totiž vzácný lykopen, vlákninu, aminokyseliny, vitamíny skupiny B, C, E, ale i minerální látky železo, draslík. Pěstování rajčat není vůbec náročné. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně nenáročnou zeleninu, která se pěstuje i v mírně chladnějším klimatu, vypěstovat rajčata zvládne i „zahrádkářský laik“.

Jak na hnojení rajčat a paprik?

Tady jsem si dovolil, z vlastní zahrádky... Není nad zeleninu a ovoce sklizené z vlastní zahrádky. Nejčastěji se doma snažíme pěstovat rajčata a papriky. Záhon s dozrávajícími rajčaty a paprikami je hezkým symbolem léta. Bez dobře vyživené půdy to ale nepůjde. Mnozí lidé se domnívají, že pokud použijí hnojení, plody se pak nedají jíst. Není tomu tak. Patrně na žádné zahradě není ideální půda pro výsadbu a růst, aby zaručila optimální výživu. Pokud chcete dosáhnout dobré sklizně, čeká vás hnojení a přihnojování. Podívejme se na to, jak hnojit rajčata a papriky.

Rajčata pěstovaná v nádobách
Pěstování rajčat na balkoně
Pěstování okurek nakládaček
Rajčata výsev a pěstování - návod, rady, zkušenosti
Papriky výsev a pěstování - návod, rady, zkušenosti