Úvod

Co dávat ptákům do krmítek

V letním období nemají ptáci problém postarat se o sebe sami. S přicházející zimou je však mnohem těžší najít si obživu. Proto právě v tomto období lidé dávají do oken či na zahrádky krmítka, aby ptáci netrpěli hladem. Pro tyto drobečky je zima vcelku neúprosná, a to především proto, že musejí vynaložit mnohem více energie na to, aby své tělo zahřáli. Celkem asi o dvacet procent. Je proto důležité, aby měli kde doplnit síly, což pod sněhovou pokrývkou není až tak snadné.

Co se týče množství krmiva, potravu dáváme do krmítka vždy jen v takovém množství, aby tam zbytečně dlouho nestála a nezačala plesnivět. Tím že zvolíte dostatečně pestrou směs docílíte toho, že v krmítku nic nezůstane ležet příliš dlouho aby nedošlo k plesnivění a znehodnocení potravy. Nechcete přece vašim návštěvníkům způsobit břichabol.

Čím ptáci nepohrdnou

Každý pěvec vyhledává jiná semena, pokud si ale nejste jistí, který druh se objevuje právě u vás na zahradě, jako ideální řešení se jeví koupě již namíchané směsi, tak je v podstatě zaručeno, že si v krmítku každý přijde na své. Žádný pták však nepohrdne slunečnicovými, lněnými, nebo konopnými semínky. Stejně tak je neurazíte ani dalšími pochutinami, které běžně najdete i u vás ve spíži. Radost jim udělá třeba:

  • Nadrcený vlašský ořech
  • Mák
  • Ječmen
  • Pšenice
  • Jeřabiny
  • Ovesné vločky
  • Strouhaná mrkev
  • Tvaroh

Kosům a drozdům udělá radost rozkrojené jablko, do kterého si mohou zobnout, sýkorky a brhlíci mají zase v oblibě hovězí lůj, ten můžete zavěsit vedle krmítka, aby ptákům při nalétávání nepřekážel. Dbejte na to, abyste krmítka a jiné pochutiny pověsili do bezpečné vzdálenosti od země a zároveň dost daleko od nejbližších stromů. Pokud byste je totiž zavěsili moc nízko, hrozilo by, že se ptáci při nalétávání dostanou do spárů kočky, nebo kuny.

Ptákům můžete také vytvořit zajímavé krmítko sami, postačí vám na něj jen lůj, semínka a suché borové nebo smrkové šišky. Lůj roztopte v nádobě, do něj namočte šišky a ty pak obalte do směsi semínek. Po ztuhnutí šišky ptákům zavěste na nějaké dobře přístupné místo. Budou mít postaráno nejen o obživu, ale i o zábavu. Dejte pozor, abyste šišky nepověsili na příliš slunné místo, směs by se mohla při vyšší teplotě rozpustit. Naopak při nižších teplotách kolem -10°C byste lojem ptáky vůbec krmit neměli, jsou totiž prokřehlí a mohl by se jim ve střevech srazit a ucpat je.

Co přiláká který druh ptáka:

  • Olejnatá semena a lůj jsou lákadlem především pro sýkorky, brhlíky či strakapoudy.
  • Semena obilovin a plevelů zase přilákají pěnkavy, vrabce a kosy.
  • Bobule a jablka a hrušky jsou oblíbenou pochutinou pro kosy a drozdy či jeřáby

Strakapoud velký Autor: Carola68

Vrabec Autor: Carola68

Sýkora Modřinka Autor: Carola68

Zvonek zelený Autor: Carola68

Kdy je vhodné s přikrmováním začít

Podle ornitologů je vhodné začít s přikrmováním ptáků v říjnu nebo v listopadu. Není potřeba hned domeček zasypat až po střechu. Začíná se zpravidla menšími a častějšími dávkami a obecně platí, že čím větší je zima a čím více je sněhu, tím více krmiva byste měli ptákům dopřát.

Co do krmítka rozhodně nepatří

V krmítku by se v žádném případě nemělo objevit čerstvé pečivo, ač máme jako lidé zažito, že ptáčci zobou drobečky, pravdou je, že sůl a tuk obsažený v pečivu může být pro ptáky i smrtelný, navíc jim neposkytne žádné potřebné živiny, což vede k podvýživě a u mláďat i ke špatnému vývoji křídel. Stejně tak jako různé zbytky od oběda, těstoviny, mastná jídla a sladkosti nemají v krmítku co dělat

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články