Bylinky

Bylinky přináší potěchu pro oko i výborné léčivé vlastnosti či poslouží jako čerstvé a nádherně aromatické koření. Příznivou zprávou je také fakt, že pěstování bylinek není nic náročného, protože nejde o tolik šlechtěné druhy a většina z nich představuje víceméně původní planou formu. I tady však najdete nejrůznější odrůdy, jako jsou například červenolisté bazalky, okrasné levandule a podobně. Mnoho druhů se hodí pro volbou výsadbu do záhonu a stejně tak si můžete vytvořit vlastní bylinkovou zahrádku na parapetu okna v bytě či na balkonu. Stačí pouze dodržet nároky konkrétního druhu a těšit se můžete z bohaté úrody lístků či květů.

Vlastní vypěstované bylinky se hodí k čerstvému zpracování do pokrmů, k výrobě mastí krémů, odvarů a čajů. Snadno je také uchováte na horší časy usušením na přímém slunci nebo v sušičce. Některé bylinky, jako jsou saturejka, libeček, estragon, majoránka, oregano, šalvěj, máta, uchováte také zmražením.

  • Bylinky na slunné a sušší stanoviště: yzop lékařský, levandule, mateřídouška, tymián, pažitka, šalvěj, meduňka, měsíček lékařský, ostropestřec, máta
  • Bylinky, co snáší vlhko a stín: andělika, kerblík, bez černý, řimbaba, meduňka, libeček, petržel, šťovík, vratič
  • Vhodné k pěstování na okně: bazalka, majoránka, tymián, meduňka, koriandr, pažitka, máta
  • Zpracování bylinek: pro čerstvé využití, k sušení, na přípravu čajů, jako koření
  • Náročnost pěstování: většina bylinek jsou plané druhy s malými nároky na speciální hnojení

Pěstování pažitky v paneláku

Většina z nás zná pažitku jako bylinku nebo zeleninu, kterou především v zimním období náš organismus potřebuje. Zajistit si ji v tomto období čerstvou není až tak složité, protože ji můžeme pěstovat i doma. Její konzumace má pozitivní vliv na trávení, ale i na hospodaření těla s vápníkem nebo draslíkem. Zajímavostí je i vliv této bylinky na výši krevního tlaku. Pojďme si odpovědět na otázku: "Jak na pažitku na okně v paneláku?". 

Jak založit bylinkový záhon?

Ať už chcete vylepšit své kulinářské umění, mít pravidelný přísun bylinek pro letní párty nebo jen potěšit své oko pokaždé, když si vyjdete na zahrádku, bylinkový záhonek je k tomu ideální. Jaká jsou úskalí na cestě za jeho vytvořením? Musíte si vyjasnit několik důležitých oblastí.

Jak pěstovat bylinky?

Malé, velké, zelené nebo třeba žluté rostlinky. To vše jsou bylinky. Tyto blahodárné rostlinky nám mohou posloužit buď v kuchyni nebo i jako doplněk ke zdraví. Než si řekneme o jejich účincích, zaměříme se na to, jak vlastně vznikají.

Čerstvé bylinky do každé kuchyně. Jak na jejich pěstování?

Kdo by neměl chuť na brambory s čerstvě nasekanou pažitkou nebo na mojito s vlastnoručně vypěstovanou mátou? Čerstvé bylinky využijete v kuchyni, při léčbě neduhů a navíc budou krásnou dekorací vašeho parapetu nebo balkonu. K jejich vypěstování totiž nepotřebujete velkou zahradu ani velké zkušenosti. Jaro klepe na dveře, a tak je ten správná čas na sázení. Jdeme na to...