Úvod

Pěstování rokety seté

Pěstování rokety seté zvládnou i méně zkušení zahrádkáři. Nenáročnou rostlinu můžete po výsevu sklízet opakovaně a není potřeba se o ni starat tolik, jako o jinou zeleninu na záhoně. Zjistěte, jak dosáhnout co nejbohatší sklizně a jak se o roketu sklidit a zpracovat.

Roketa setá se, jak její název napovídá, se dá vypěstovat výhradně výsevem ze semen. Tato jednoletá rostlina může dosáhnout až 60 centimetrů, ale sklízí se ještě, než této výšky dosáhne. Podle způsobu pěstování ji můžete sklízet už po pár týdnech od zasetí, několikrát do roka.

Roketu můžete vypěstovat i v květináči za oknem

Jako se pěstuje řeřicha ze semínek na namočené vatě nebo buničině, stejně tak můžete vypěstovat i rukolu. Na světlém a teplém místě vyklíčí za 14 dní a dá se ihned sklízet. S tímto způsobem můžete mladé výhonky sklízet po celý rok.

V květináčích se jí také daří dobře. Nejlepší je vyset ji do substrátu, ve sponu 0,5 x 0,5 cm. Důležitá je dostatečná zálivka a světlo. Sklízet můžete za 6-8 týdnů.

Pěstování na záhonech nebo na poli je nejjednodušší

Tato rostlina dobře snáší slabší mrazy, naopak špatně jí dělá ostré slunce, které způsobuje výrazné hořknutí listů. Proto se na záhonech pěstuje od konce zimy do začátku léta a pak znovu na podzim až do prvních mrazů. Stejně jako v případě pěstování doma v květináčích se od prvního výsevu dá sklízet za 6-8 týdnů. V době, kdy vykvete, už ke sklizni vhodná není. Vysévejte ji do sponu 20 x 1 cm.

Sklízet můžete i několikrát za sezónu

Podlouhlé zelené listy se štiplavou chutí se hodí k nejrůznějšímu zpracování. Nejlepší je sklízet je v délce 7-15 centimetrů. Když je ustřihnete tak, že rostlině ponecháte srdíčko, znovu obrazí.

Roketu můžete zpracovat pro skladování i rovnou do jídla

Roketa se musí zpracovat ihned po sklizni, aby nezvadla. Nejčastěji se využívá jako salát nebo obloha pro bagety. Můžete si ji ale také zpracovat jako pesto, podobně jako tradiční bazalkové pesto. Omyté listy ihned rozmixujete spolu s olivovým olejem, sýrem a ořechy. Dochutíte solí a kořením, napěchujete do sklenic a zalijete olivovým olejem.

Škůdci mohou být úporní

Když se do rokety dají škůdci, můžete mít problém se jich ihned zbavit. K velmi nepříjemným patří dřepčíci, malí černí broučci. Ti jsou ve větším počtu schopní sežrat celou vaši sklizeň. Na listech nechávají vykousané malé kulaté dírky. První pomocí je bílá netkaná textilie, kterou rostliny těsně zakryjete a zakopete její okraje do hlíny tak, aby ji dřepčíci nemohli podlézt. Zabráníte i ostatnímu hmyzu a zvířatům, aby vám ji sežrali. Pokud nepomůže ani to, musíte půdu na podzim nebo na jaře vydezinfikovat dusíkatým vápnem.

Roketa není rukola, ale jen její česká verze

Rukola bývá často zaměňovaná za roketu. Přestože si jsou si obě plodiny z rodu brukvovitých podobné, mají několik rozdílů:

roketa

rukola

je jednoletá

je víceletá

má jednoduché listy

její listy jsou výrazně vykrajované

spíše nakyslá chuť s hořkým podtónem, méně výrazná

její chuť je výrazná, ostrá a charakteristicky nahořklá


Na obalech v zahradnictvích bývá roketa špatně označovaná za rukolu. Pravá rukola (Wild rucola) pocházející ze středomoří se ale v tuzemsku k pěstování dá sehnat jen obtížně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články