Úvod  ›   › 

Zahradní kompostéry a jak kompostovat?

Mít vlastní zahrádku, na které se dá vypěstovat vlastní domácí ovoce, zelenina či bylinky není dnes už jen trendem vesnic. Pěstovat se dá i na malém balkoně. Po domácku vypěstované plody jsou dnes velice ceněny především z hlediska kvality. Už jen z toho důvodu, že víte, čím si zahrádku hnojíte a zaléváte. Jak ale správně kompostovat? Jaký kompostér pořídit? Na tyto otázky se budeme snažit odpovědět v následujících řádcích.

Proč je výhodné kompostovat?

Hlavní výhodou kompostování je, že máme přehled o obsahu a kvalitě hnojiva. O tom, co na kompost dáme a čím nakonec hnojíme, si rozhodujeme pouze sami. Další výhodou kompostu je rychlejší proces tlení odpadu. Oproti kompostování na hromadě se v něm snadněji reguluje teplota, přístup vzduchu a vlhkost. Pokud se rozhodnete jej přemístit, je to také snazší než přemisťovat hromadu. Nevýhodou může být snad jen pořizovací cena. I té se ale lze snadno vyhnout.

Druhy kompostovacích zásobníků

V hobby marketech nebo zahradnických centrech najdete mnoho druhů kompostérů. Nejvíce se prodávají plastové kompostéry v různých tvarech a velikostech, které mají ale vyšší pořizovací cenu. Oproti kompostérům z přírodních materiálů mají delší dobu životnosti. Některé typy plastových kompostérů lze pořídit i s promíchávacím mechanismem, který urychluje proces tlení.

Rozhodně nejlevnější variantou je si vyrobit kompostér doma. Použít k tomu můžete různé materiály. Nejsnazší variantou může být bedna stlučená z dřevěných prken. Šikovný kutil v ní může udělat dvě části. Do jedné se bude odpad doplňovat a ve druhé bude tlít. Další variantou může být vytvoření kompostéru z pletiva. Vždy jen myslete na to, abyste si ponechali dost prostoru na snadné vyndávání a doplňování hnojiva.

Kam kompost ideálně umístit?

V první řadě myslete na dostatek místa kolem kompostéru. Potřeba bude hlavně kvůli dobrému přístupu. Pokud to prostor vaší zahrady dovolí, postavte ho na rovném povrchu. Kompostér by měl být umístěn na vzdušném, vlhkém a teplém místě. Všechny tyto vlastnosti potřebuje k procesu tlení. Ideálním místem je tedy polostín pod stromy nebo keři.

Co všechno dávat na kompost?

Mějte na paměti to, že kompost nerovná se komunální odpad. Tím, co se na kompostu rozloží, pak budete obhospodařovat svojí zahrádku a z ní získávat potraviny. Na kompost byste tedy rozhodně neměli dávat žádné chemikálie, plasty, kovy, sklo, popel z uhlí, kamení či zbytky masa a kostí. Na kompost by měl přijít takový odpad, který se snadno rozloží. Tím je například odpad ze zeleniny a ovoce, čajové zbytky, posekaná tráva, listí, trus hospodářských zvířat nebo ekologické dětské pleny. Při kompostování tedy myslete na to, že čím pestřejší složení odpadu, tím efektivnější a zdravější kompostování bude. To se samozřejmě rovná kvalitním a zdravým výpěstkům.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články