Úvod  › 

Půda pro ovocné stromy

Stejně jako pokojové či venkovní rostliny mají odlišné nároky na půdu, tak i ovocné stromy jsou háklivé na zeminu, do které jsou zasazeny. Aby ovocný strom dobře rostl a plodil, což je asi hlavní důvod, proč jej vysadit, je potřeba zvážit několik zásadních faktorů, které v budoucnu ovlivní celkovou vitalitu stromu. Mimo umístění je to právě složení půdy, co ovlivňuje budoucí život stromu a kvalitu ovoce.

Není to tak, že pokud nemáte na zahradě tu správnou zeminu, nikdy si tam žádný strom nezasadíte. Pokud po zvážení následujících faktorů dojdete k závěru, že na vašem pozemku nebude mít strom ty správné podmínky, níže se dočtete, jak docílit toho, aby jste stromu správné podmínky pro růst vytvořili.

Klíčové vlastnosti půdy

  • propustnost
  • dostatek slunce
  • výživa
  • hloubka ornice

Obecně lze říci, že ovocným stromům vyhovuje propustná, vyhřívaná, na živiny a humus bohatá půda s přiměřenou vlhkostí, i když si dokážou poradit i v lehce nepříznivých podmínkách. Ideálním stanovištěm je hluboká ornice nebo půda se směsicí hlíny a trochy písku, což zajistí právě onu propustnost, která je pro budoucí růst klíčová. Vždy se však řiďte potřebami konkrétního druhu ovocného stromu, který si pořídíte. Existují totiž i druhy, kterým se daří i ve vlhčí půdě. Například některým druhům jabloní, maliníku nebo borůvkám a brusinkám větší vlhkost prospívá.

Příprava půdy pro výsadbu

V případě, že máme ornici hlubokou okolo 35 cm a pod ní propustnou půdu, je v podstatě vyhráno. Zem stačí trochu hlouběji zrýt a pokud není dostatečně vyživená, zapracovat do ní organické hnojivo, nebo využít vlastní hlínu z kompostu.

Pokud je však orná půda nižší a s vysokým obsahem písku nebo jílu, je příprava o něco náročnější. Je potřeba vykopat větší díru, kdy se odebere část původní hlíny a do jámy připravené k výsadbě se přisype ornice. Následně opět přichází na řadu hnojivo. Do takto připravené půdy již můžete zasadit vybraný strom.

Ideálním hnojivem v podstatě na cokoli, pokud jej máte, je vlastní humus. Ten se promíchá s ornicí a vhodnou propustnou podorniční vrstvou. Pokud je půda na vaší zahradě moc jílovitá a špatně propustná, ještě ji promíchejte s trochou říčního písku.

Ke kořenům sázeného stromku nedávejte již prohnojenou ornici, ba naopak použijte jemnou a sypkou čistou hlínu, teprve zbytek dosypejte prohnojenou půdou. Na spodek jámy však organické hnojivo přidat můžete. To se lépe zapracuje, pokud bude půda na dně lehce rozrytá.

Půdu nikdy nehnojíme ve stejný den, kdy se chystáme sázet. Měla by být pohnojená v dostatečném předstihu. Alespoň jeden až dva týdny dopředu.

Hladina PH v půdě je také důležitá

Každý strom má jiné požadavky na kyselost půdy. Kterou lze snadno zjistit pomocí lakmusového papírku namočeného v roztoku půdy a destilované vody. Meruňky například snesou vápenatější půdu, broskvoň je zase lepší pěstovat v neutrální půdě, stejně jako většinu peckovitých ovocných stromů.

PH půdy lze upravovat podle toho, co potřebuje právě onen daný strom. Pokud je zemina kyselejší, než je vhodné, pomůže nám například mletý vápenec promíchaný s půdou. Pozor však na to, abyste stromu naopak neublížili. S vápencem promíchejte všechnu půdu kromě té, kterou přijde nasypat přímo ke kořenům. Jde o stejný princip, jako při používání hnojiv.

Vhodnou půdu najdete i v zahradnictví

V případě, že nejste v pěstování až tak zdatní, nebo na své zahradě nemáte zrovna vhodnou půdu, každé dobré zahradnictví má v nabídce již hotovou hlínu vhodnou pro výsadbu ovocných stromů a zaměstnanci vám s výběrem jistě rádi pomohou. Většinou ji naleznete pod názvem univerzální zahradní substrát. Ten má složení vhodné pro většinu zahradních rostlin od okrasných stromů a keřů až po ty ovocné.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (2 hlasy)


Související články