Úvod  › 

Jak zazimovat jahody?

Jahody patří mezi velice oblíbené ovoce, které lze pěstovat ve všech mírných oblastech světa. Existuje více jak 30 odrůd jahod a vyznačují se především sladkou chutí. Miluji je především děti, ale i dospělí. Jsou bohatým zdrojem vitamínu C, A, B, E, ale i minerálních látek převážně draslík, vápník, zinek. Jejich pěstování není náročné, ale musíte dodržovat pár základních pravidel, mezi než patří i zazimování. Tento článek vám pomůže jak správně zazimovat jahody, a tím získat bohatou úrodu i příští sezónu.

Kdy zazimovat jahody?

Jahody patří mezi méně náročné, malé rostliny s velkou produktivní schopností. Chcete li mít i další sezónu bohatou úrodu, musíte nejen správně zazimovat, ale čas od času i zalévat. Mnoho zahrádkářů si myslí, že správné zazimování probíhá v období, kdy teplota vzduchu spadne pod 5 º C, někdy vyčkávají i do příchodu prvních mrazíků. Ale správné zazimování začíná již po jejich sklizni (období září až listopad).

Jak zazimovat jahody?

Než začnete s konečnou úpravou zazimování jahod, což je zakrytí mulčovací kúrou, nebo smrkovým chvojím, či netkanou textilií, musíte dobře a dostatečně ostříhat přebytečné staré listí, ale i takové, které jsou napadeny různou nemocí. Odstranění probíhá asi pět centimetrů nad srdíčkem nůžkami, ručně trháním, ale i elektrickou, motorovou sekačkou, máte li větší zahradu s jahodami. Nezapomeňte taktéž na šlahouny, které mohou rostlině vzít důležité výživy, a tím by mohlo dojít k menší následné úrodě, v nejhorším případě i odumření celé rostliny.

Zalévat?

Rozhodně. Ať už máte jahody v květináči, převislé jahody, nebo volně na zahradě, jahody stále potřebují vodu pro udržení kořenového systému. Proto je důležité čas od času zalévat, nebo na rostlinu přihrnout více sněhu. Dostatečná vlhkost vám v další sezóně přinese bohatou úrodu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.5/5 (4 hlasy)


Související články