Úvod  › 

Co snižuje hodnotu kompostu?

Kvalitní kompost představuje výborný zdroj živin pro obohacení půdy za účelem zvýšení výnosů při pěstování zeleniny či ovoce. Podpoří také kvetení okrasných rostlin a celkově se vyplatí vytvářet si vlastní kvalitní kompost, který budete umisťovat na pozemek. Aby se však jednalo o skutečně efektivní hnojivo s dobrou využitelností pro rostliny, je zapotřebí, aby byl kompost o správné konzistenci a jednotlivých parametrech. Aby vznikl takový produkt, je potřeba zajistit organickým zbytkům vhodné podmínky pro úspěšný rozklad a přeměnu v pravý kompost.

Nežádoucí procesy

Kompostování je závislé na mikrobiologických procesech. Aby mohlo všechno probíhat přesně tak, jak je to zapotřebí, musí být zajištěny vhodné podmínky. Důležitá je teplota, vlhkost, obsah vzduchu a složení kompostované hmoty.

Obecně se dá říci, že na větší ploše a při větším objemu bude kompostování probíhat lépe a s menšími riziky nežádoucích odchylek od optimálních procesů. Klasické malé kompostéry například na balkon tak vyžadují o něco více péče a sledování podmínek v porovnání s velkým zahradním kompostem, kde se procesy vzájemně do určité míry regulují sami.

Málo důležitých látek

Aby byl kompost kvalitní, musí obsahovat dostatečné množství jednotlivých látek. Jedině tak totiž mohou probíhat konkrétní procesy správně a výsledná zemina bude výživná i při použití jako hnojivo. Konkrétně je vhodné občasné přihnojení vápníkem, který má pozitivní vliv na rozklad dalších živin. Pomoci mohou i nejrůznější urychlovače a směsi do kompostu, které však při kompostování doporučených složek a jejich dostatečné pestrosti, nejsou vyloženě nutné.

Příliš nízká teplota

Aby mohly probíhat rozkladné procesy a mikroorganismy vykonávali svoji práci, je zapotřebí dostatečná teplota. Klíčové procesy ustávají přibližně při teplotě 4 stupňů, takže během zimy nepočítejte s nijak velkým rozvojem kompostu. Na druhou stranu má vnitřní prostor schopnost zahřívání, takže uprostřed je větší teplo než po stranách. Pomoci tak může občasné proházení, kdy se dovnitř navíc dostane cenný vzduch, aby se nejednalo pouze o aerobní procesy bez přístupu kyslíku.

Přebytečná vlhkost nebo vysušování

Kompost potřebuje také přiměřenou vlhkost. Neměl by být přemáčený, ale zároveň ani vysušený. Žádoucí je jemný přirozené obsah vody. V horkých letních dnech, když pozorujete vysychání, přidejte trochu vody. Naopak pro případy vydatných dešťů by měl být kompost umístěn na vyšším místě, aby přebytečná voda odtekla.

Málo pestré složení kompostované hmoty

Jedním z důvodů, proč kompost nedosahuje požadované kvality, struktury a požadovaných vlastností, je fakt, že pravděpodobně obsahuje příliš jednotvárné složení kompostované hmoty. Mnoho lidí totiž dělá chybu v tom, že do kompostu umisťují hlavně posekanou trávu, která je ale příliš jemná a bez dalších hrubších přísad se místo kompostování dočkáte pouze tlející udusané hmoty.

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články