Pěstování vodního melounu
Vodní melouny si můžeme vypěstovat i v našich podnebních podmínkách. Venkovní pěstování je vhodné v teplých oblastech naší země. Ve středních a vyšších polohách se nám melouny podaří vypěstovat ve skleníku. Pro začátek je vhodné zvolit rané druhy, které nejsou tolik náročné na pěstování a na teplotu. Nesmíme však zapomenout, že meloun je poměrně náchylná rostlina a potřebuje péči.
Meloun je druh tykvovité plodové zeleniny. Běžně bývá řazen pro svou sladkou chuť mezi ovoce. Je teplomilný a nesnáší kolísání teplot. Melouny potřebují dobře propracovanou a propustnou půdu, která je bohatá na humus. Základem půdy by měl být kompost nebo hnůj. Místo pro pěstování by mělo být prosluněné, teplé a nejlépe orientované na jih.
Výsev a výsadba - Pěstování - Škůdci a choroby - Sklizeň - Skladování
Výsev a výsadba
Semena melounu sejeme koncem března, nebo v dubnu po 2-3 semínkách do květináče. Teplota pro klíčení semen melounu nesmí klesnout pod 15 °C. Vhodná teplota pro klíčení je 22 °C. Do prohřáté půdy vysazujeme rostlinky melounu v polovině května.
Pěstování
Při pěstování můžeme použít černou netkanou textilii, která udržuje teplo. Můžeme je také pěstovat přímo na kompostu. Melouny mají vysoké nároky na dostatek světla a vláhy. Zaléváme je odstátou vodou ve večerních hodinách. V horkých letních dnech je zaléváme 2x-3x denně, lépe menším množstvím vody. Koncem června a začátkem července začínají kvést. Pokud pěstujeme melouny ve skleníku, musíme je opylovat štětečkem, kdy přeneseme pyl na bliznu. Půdu také pravidelně okopáváme a odstraňujeme plevel.
Malý meloun Autor: ridvanselli
Meloun před sklizní Autor: gorartser
Škůdci a choroby
Mezi choroby melounů patří černá hniloba, kdy začnou listy hnědnout od okraje. Během několika dnů zničí všechny rostliny. Dále je to padání klíčních rostlin, což je soubor několika houbových chorob a rostlina uhnívá a „padá“. Mezi nejčastější škůdce melounů zahrnujeme krtka obecného, který rostliny podrývá a nadzvedává. Dále plže, kteří rostliny okusují, ptáky, kteří do plodů vyzobávají díry a ty potom zahnívají, korýše stínku obecnou, který okusuje listy a svilušku chmelovou, která se vyskytuje především v krytých prostorech a napadá listy.
Při pěstování meloun reaguje na nedostatek vody tím, že může prasknout a naopak na nadbytek vody tak, že mohou začít žloutnout jeho listy. Plody mohou být deformovány, což vzniká nedostatečným opylením. Také mohou žloutnout listy z nedostatku hořčíku a může dojít k úžehu plodu, když přijdou po chladnějším období horké dny se silným slunečním svitem.
Sklizeň
Vodní melouny sklízíme koncem léta. Když je zralý, vydává po poklepání dutý zvuk, voní a má usychající stopku. V této fázi je ideální doba na sklizeň.
Sklizeň melounů Autor: titosoft
Vodní meloun Autor: titosoft
Skladování
Vodní melouny skladujeme především v chladném prostoru, kde se pomaleji kazí. Po celou dobu skladování plody zrají. Vhodné je zpracovat melouny do 2-3 týdnů po utržení.
Související články
- Pěstování melounů
- Jak poznat zralý meloun?
- Jak pěstovat melouny? Kompletní průvodce
- Pěstování vodního melounu