Jak pěstovat okurky hadovky?
Nechutnají vám okurky hadovky (neboli salátové okurky) kupované v obchodech? Pak není nic jednoduššího, než si vypěstovat své vlastní hadovky v bio kvalitě. Není na tom ostatně nic složitého, stačí jen zvolit správnou odrůdu a jak tomu bývá u každé rostliny a plodiny, správně se o ni starat a zacházet s ní. Pokud dodržíte námi sepsané následující "know how", pak se můžete těšit na první plody již měsíc po výsadbě. Nemusíte si nutně vypěstovat vlastní sazenice, postačí vám ty ze zahrádkářství a hobby obchodů.
Okurky jsou plodiny teplé sezóny, které by měly být vysazeny nejdříve 2 týdny po posledních jarních mrazících. Většina odrůd vyroste v jakémkoli prostoru, jelikož mají skvělou schopnost plazení.
Před výsadbou
- Nikdy nevysazujte salátové okurky do příliš chladné zeminy. Vždy dodržujte alespoň 2 týdny od data posledních jarních mrazíků. Teplota půdy pro výsadbu sazenic by měla být alespoň 15 °C.
- Pokud chcete dříve sklízet okurky, pak začněte jejich pěstování již 3 týdny před samotnou výsadbou, a to doma v květináčích nebo v pařeništi. Pokojová teplota by v těchto případech měla být alespoň 21°C.
- Než se rozhodnete okurky vysadit venku, pak si vyberte místo s pořádným přístupem slunečních paprsků, jelikož hadovky mají rády teplo.
- Salátové okurky vyžadují kvalitní, výživnou (vyhnojenou), hluboko zpracovanou zem. Před výsadbou do ní lze zapracovat plná minerální hnojiva nebo speciální hnojivo ve formě rašelinového substrátu.
- Okurky zalévejte vodou teplou alespoň tak, jako je sama půda, v níž jsou okurky zasety. Nikdy nezalévejte příliš studenou, nebo příliš teplou vodou.
- Polní okurky nepotřebují po výsadbě žádné extra zvláštní zacházení, skleníkové okurky je však třeba podpořit.
Různé druhy semen. Na obrázku je Fruit Vegetables F1 a Linda F1
Nejčastěji použím takovouto oporu. Plastové síťové oka o velikosti cca 15x15 cm. Okurky neleží na zemi a díky tomu rychleji oschnou. Plíseň přichází později.
Pěkně vzrostlé okurky těsně po zaletí
Příklady pěstování okurek od výsevu po výsadbu sazenic a jejich oporu
Pro předpěstování okurek lze použít Cetris desek. Výroba takového jednoduchého pařeniště je snadná. Navíc dlouho vydrží styk s vodu, ideální než dřevěné pařeniště. Vydrží několik let. Důležité je použít dobré vruty na spojení (ideálně kvalitní nerezové). Takto se dají předpěstovat sazeničky nakládaček i salátovek, ale použít toto pařenistě můžeme i na předpěstování jiné zeleniny:
Pařeniště zakryjeme snadno fólií, ideálně s dirkami (bez direk by bylo v pařeništi mnoho vlhkosti). Po určité době vyrostou sazeničky, na obrázku jsou mírně přerostlé, ale to nevadí. Celé pařeniště vyndáme a můžeme začít s rozesazováním do předem připravených rýh, ve kterých je zapravená posečená tráva:
Poté vysazené sazeničky zakryjeme puď netkanou textilií nebo jiným způsobem (například starými okny). Zakrýváme hlavně v době, kdy hrozí přízemní mrazíky. Až pořádně zakoření a vyrostou, můžeme přistoupit k výrobě podpůrné konsrukce. Okurky pravidelně zavlažujeme a vyvazujeme:
Ideální podpora okurek
Řešením jsou buď sítě na pěstování okurek, nebo opěrné spirály, případně volně visící motouzy s oky, do kterých se rostlina zavádí. Pak mají okurky prostor pro jejich "plazení" a růst do výšky.
Nešetřete na nějakém tom milimetru a kupte si raději silnější spirály – vzrostlá okurka obsypaná plody totiž něco váží – a slabé spirály se pod tíhou budou prohýbat nebo z nich budou rostliny sjíždět.
Někteří pěstitelé kombinují spirály (jako hlavní oporu pro rostlinu) s motouzy s oky, do kterých se uchycují postranní výhony (rostlina dorostlá k vrcholu skleníku se zaštípne, a tím se podpoří růst postranních výhonů).
Okopávka okurek
Okopávejte okurky jen mělce, aby se nepoškodily kořeny, které jsou rozloženy nízko pod povrchem.
Tipy pro úspěšné pěstování
- Půda při výsadbě má být prohřátá a vlhká.
- Zasazené rostliny se zalijí vodou teplou asi 20 °C v okolí kořenového bálu, ne přímo ke krčkům.
- V případě potřeby zateplení okurek používejte lehkou průsvitnou netkanou textilii, kterou není třeba přes den odstraňovat.
- Okurky vyžadují dostatek vláhy, ne však přemokření.
- Zalévejte méně často, ale důkladněji tak, aby vláha prosákla 10 – 20 cm do hloubky.
- Nekropit zbytečně listy, lepší je zavlažovat podmokem.
Související články
- Pěstování okurek nakládaček
- Jak zavařit salátové okurky?
- Jak pěstovat okurky hadovky?