Menu
Úvod

Jak pěstovat okurky hadovky?

Nechutnají vám okurky hadovky (neboli salátové okurky) kupované v obchodech?  Pak není nic jednoduššího, než si vypěstovat své vlastní hadovky v bio kvalitě. Není na tom ostatně nic složitého, stačí jen zvolit správnou odrůdu a jak tomu bývá u každé rostliny a plodiny, správně se o ni starat a zacházet s ní. Pokud dodržíte námi sepsané následující "know how", pak se můžete těšit na první plody již měsíc po výsadbě. Nemusíte si nutně vypěstovat vlastní sazenice, postačí vám ty ze zahrádkářství a hobby obchodů.

Okurky jsou plodiny teplé sezóny, které by měly být vysazeny nejdříve 2 týdny po posledních jarních mrazících. Většina odrůd vyroste v jakémkoli prostoru, jelikož mají skvělou schopnost plazení.

Před výsadbou

 1. Nikdy nevysazujte salátové okurky do příliš chladné zeminy. Vždy dodržujte alespoň 2 týdny od data posledních jarních mrazíků. Teplota půdy pro výsadbu sazenic by měla být alespoň 15 °C.
 2. Pokud chcete dříve sklízet okurky, pak začněte jejich pěstování již 3 týdny před samotnou výsadbou, a to doma v květináčích. Pokojová teplota by v těchto případech měla být alespoň 21°C.
 3. Než se rozhodnete okurky vysadit venku, pak si vyberte místo s pořádným přístupem slunečních paprsků, jelikož hadovky mají rády teplo.
 4. Salátové okurky vyžadují kvalitní, výživnou (vyhnojenou), hluboko zpracovanou zem. Před výsadbou do ní lze zapracovat plná minerální hnojiva nebo speciální hnojivo ve formě rašelinového substrátu.
 5. Okurky zalévejte vodou teplou alespoň tak, jako je sama půda, v níž jsou okurky zasety. Nikdy nezalévejte příliš studenou, nebo příliš teplou vodou.
 6. Polní okurky nepotřebují po výsadbě žádné extra zvláštní zacházení, skleníkové okurky je však třeba podpořit.

Podpora okurek

Řešením jsou buď sítě na pěstování okurek, nebo opěrné spirály, případně volně visící motouzy s oky, do kterých se rostlina zavádí. Pak mají okurky prostor pro jejich "plazení" a růst do výšky. 

Nešetřete na nějakém tom milimetru a kupte si raději silnější spirály – vzrostlá okurka obsypaná plody totiž něco váží – a slabé spirály se pod tíhou budou prohýbat nebo z nich budou rostliny sjíždět.

Někteří pěstitelé kombinují spirály (jako hlavní oporu pro rostlinu) s motouzy s oky, do kterých se uchycují postranní výhony (rostlina dorostlá k vrcholu skleníku se zaštípne, a tím se podpoří růst postranních výhonů).  

Okopávka okurek

Okopávejte okurky jen mělce, aby se nepoškodily kořeny, které jsou rozloženy nízko pod povrchem.

Tipy pro úspěšné pěstování

 • Půda při výsadbě má být prohřátá a vlhká.
 • Zasazené rostliny se zalijí vodou teplou asi 20 °C v okolí kořenového bálu, ne přímo ke krčkům.
 • V případě potřeby zateplení okurek používejte lehkou průsvitnou netkanou textilii, kterou není třeba přes den odstraňovat.
 • Okurky vyžadují dostatek vláhy, ne však přemokření.
 • Zalévejte méně často, ale důkladněji tak, aby vláha prosákla 10 – 20 cm do hloubky.
 • Nekropit zbytečně listy, lepší je zavlažovat podmokem.