Úvod  › 

Pěstování tykve

Tykve se v našich podnebných podmínkách velmi snadno pěstují, i když pochází z jižní Ameriky. Jakmile mají vše, co ke svému růstu potřebují, jsou téměř bezúdržbové. Dýně, cukety nebo patizony si lehce vypěstujete na zahradě i ve větším truhlíku.

Obrázek dýně rostoucí na kompostu můžeme na tuzemských zahradách vidět čím dál častěji. Toto místo je ideálním stanovištěm pro všechny tykve: je tu teplo, dostatek živin, vlhko a ještě je tu plodina sama. Když stejné podmínky splníte i na zahradě, můžete po pár měsících růstu sklízet ve velkém.

K ideálnímu růstu potřebují hodně vody a hodně slunce

Tykve rostou (skoro doslova) jako z vody. Jakmile mají dostatek vláhy, slunce a živin, odmění se bohatou úrodou. Na dobře připravený záhon můžete tykve vyset na začátku jara nebo zasadit sazenice po skončení květnových mrazíků.

Aby bylo plodů co nejvíc a co největších, je dobré je přihnojovat. Osvědčené je hnojivo, které se rozpouští ve vodě a k tykvím ho tak dostanete v pravidelné zálivce. Aspoň týden před začátkem sklizně s hnojením přestaňte.

Semena tykve - cukety

Tykve jsou samotáři, dopřejte jim soukromí a rozhled

Nejlépe se tykvím daří, když je vysadíte daleko od ostatní zeleniny. Pokud to není možné, snažte se je dát aspoň na kraj zahrady. Podle druhu tykve volte i okolní zeleninu (například dýně hokaido by neměla v bezprostřední blízkosti česneku).

Na rozdíl od tradiční české zeleniny nejsou tykve náročné na prostor na záhoně a mohou růst těsně u sebe. Nejvíc jim vyhovuje, když se mohou po něčem pnout. Spolu s vysazením proto pořiďte i nějakou oporu. Stačí pár dřevěných tyček, na které přivážete provázek jako prádelní šňůru. Plazivější odrůdy umí takovou oporu využít na maximum.

Každá tykev potřebuje trochu jiné podmínky pro správný růst

Zatímco dýně bezprostřední přítomnost ostatních plodin snáší velmi špatně, cukety se dokáží přizpůsobit. Dýně se hodně plazí a rozpínají, potřebují proto víc prostoru, ať už na zemi nebo na opoře. Cukety rostou spíš jen do výšky, podobně jsou na tom i patizony, a proto je můžete sázet víc nahusto.

Tykev velkoplodá pytlík semen

Tykve můžete sklízet i nezralé

Kdy máte tykve sklidit, záleží na konkrétním druhu. Obecně ale lze říct, že plody se sklízí od července až do podzimu a rostliny plodí nepřetržitě. Čím víc budete sklízet, tím víc budete mít plodů. Tykve zvládnou dozrát i mimo rostlinu, důležité je ale nesklízet je příliš brzy (orientovat se můžete podle zdřevnatění stopky u dýní patizonu a barvy u cuket).

Plísně a sucho můžou zničit celou úrodu

Dávejte si pozor, po jaké zelenině jste tykve zasadili. Můžou je napadat nejrůznější plísně. Bramborová plíseň z blízko zasazených brambor může rostliny tykví úplně zničit.

Zjednodušte si pletí a zakryjte záhon černou plachtou

Tykvím, díky jejich původu v jižní Americe, teplo hodně prospívá. Můžete jim pomoct černou plachtou. Kromě toho, že nebudete muset plet celé okolí tykví, pomáhá i s celkovým prospíváním rostlin. Stačí vyříznout kříž v místech, kam chcete jednotlivé rostliny zasadit, a plachtou zakrýt celý záhon. Můžete si ji vybrat ze dvou hlavních druhů:

  • netkaná textilie: propustná látka, která šetrně zakrývá půdu
  • plastová zahradní folie: je výhodná hlavně na jaře a při chladnějších létech, kdy nahřívá půdu víc, než netkaná textilie. Zároveň víc zadržuje vodu před odpařováním. Je ale méně ekologická a musíte do ní buď udělat díry, aby propouštěla déšť, nebo si koupit takovou, která díry už má.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články