Úvod  › 

Jak pečovat o jahodníky po sklizni?

Velikost, chuť a šťavnost jahod, které sklidíte, závisí na řadě faktorů. Některé z nich – jako například jarní a letní sluníčko – ovlivnit nemůžete, s řadou z nich se ovšem něco dělat dá. Mezi důležité prvky péče o jahodníky patří to, jak se o ně na podzim postaráte. Rádi vám s tím pomůžeme.

Lesní jahody

Čištění, pletí a stříhání šlahounů

Jahodníky bývají po sklizni značně vyčerpané a málo opečované. Jejich stanoviště bývá na mnoha zahradách poměrně zaplevelené a půda často udupaná od neustálého sklízení a oždibování. Mezi jahodníky se navíc už od léta tvoří notné šlahouny, které zakořeňují v řádcích i mezi nimi a vytvářejí nové a nové rostliny. Stávající stav je neutěšený, proto je třeba s ním rychle něco udělat. Začněte tím, že z jahodníků vyhrabete a vyvezete nastýlku. Poté jahody důkladně vyplejte a odstraňte veškerý plevel i z okrajů záhonů, abyste měli vše perfektně vyčištěné. Po vypletí jahody lehce a mělce okopejte.

Listy jahod

Sekání starých listů jahodníku

Na podzim je obvyklé staré listy jahodníku posekat – většina pěstitelů to dělá klasicky sekačkou, kterou si ovšem nastavíte tak, abyste jahodníky neseřezali až u země, ale zhruba až v pěti centimetrech výšky nebo klidně i výše. Důležité je, abyste při sekání nepoškodili srdéčko rostliny. Pokud jahodník posekáte během září či října, do zimy obvykle obroste novými hustými listy a krásně se obnoví. Malé typy jahodníků, přešlechtěné odrůdy nebo citlivé odrůdy rozhodně doporučujeme nesekat.

Zalévání jahodníků i po sklizni

Zalévání jahodníků by mělo vycházet především ze stavu půdy a počasí v konkrétní roční dobu. Pokud už během druhé poloviny léta neplodí, ale panuje horko a sucho, určitě byste měli jahodníky pravidelně zalévat. Totéž platí i během suchého babího léta. Nedostatek vláhy během podzimu a následné zimy může způsobit uhynutí či vymrznutí rostlin.

Založení nového záhonu

Jahodníky vám dávají nejlepší úrodu druhý rok po založení záhonu a po pěti letech se poměrně hodně vyčerpají, proto se doporučuje na podzim jahodový záhon obnovit nebo přemístit v rámci zahrady. Šlahouny na podzim vám samy připraví malé sazenice, které můžete využít na výsadbu. „Pro jahodníky vybírejte vždy slunné a kryté stanoviště. Dobře se jim daří v mírně kyselých půdách a vyhovuje jim, když je zasadíte po bramborách. Do půdy můžete před výsadbou zarýt také kompost,“ shodují se ve zkušenostech zahradníci z ohline zahradnictví Flos. Jahodám se naopak vůbec nebude dařit v tmavých a stinných koutech zahrady. Pro výsadbu si vybírejte zdravé a silné sazenice – nejlepší bývají takové, které rostou v blízkosti mateřské rostliny. Vysazujte je přibližně 30 centimetrů od sebe a po výsadbě pečlivě zalévejte.

Červené jahůdky

Zazimování jahodníků

Nově vysázené jahodníky na zimu přikryjte větvičkami chvojí. Náchylnější na zimní promrznutí bývají zpravidla i stále plodící jahodníky, které mohou být po opakované úrodě poměrně vyčerpané, proto je zakryjte taktéž. Dobrou ochranou při mrazech je i nastýlání kompostu nebo rašeliny do meziřádků jahodníků. Choulostivější odrůdy nebo slabé jahodníky můžete na zimu přikrýt také netkanou textilií. Za odměnu vás v dalším roce čeká spousta chutných a lahodných jahod.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)

Související články