Úvod  › 

Jak sadit jahody?

Milujete jahody a chcete je příští rok sklízet na vlastní zahrádce? Nezanedbejte přípravu záhonu. Příprava je nejdůležitější pro bohatou a sladkou úrodu.

Nejideálnější je zasadit jahody do fólie, která má hned několik výhod. Chrání jahody před znečištěním, udržuje vlhkost v záhonu a brání růstu plevele.

Příprava záhonu je základ

Jahodníky lze pěstovat téměř v každé zahradě. Aby se jim dobře dařilo je nejvhodnější středně těžká, strukturní půda, lehce kyselá, s pH okolo 5,5. Využít můžete také místo, kde rostly plodiny, které jste hnojili chlévským hnojem.

Půdu nejprve zbavte veškeré plevele. Poryjte do hloubky okolo 20 centimetrů a přidejte dostatek vyzrálého kompostu, který zapravíte do půdy. Použít můžete také substrát pro jahody.

Do této připravené půdy sázejte jahody nejdříve tři týdny po odležení.

Nejlepší čas na výsadbu jahod

Ideální je vysadit jahody v září. Pokud jste však tento čas prospali, nevadí. Vysadit je můžete také na jaro, ale je třeba počítat s tím, že úroda bude během první sklizně poněkud malá.

Ideální stanoviště pro jahody

Aby se jahodám dobře dařilo a sklízeli jste chutné, sladké a velké plody je ideální plné slunce. Proto vybírejte stanoviště, kde na jahody bude svítit sluníčko. Je to z toho důvodu, že pokud ráno napadne rosa a rychle se neodpaří, mohly by jahody začít plesnivět. Jahody by také neměly stát v trvale zamokřeném prostředí. Vznikají pak mikroorganismy, které brání jahodníkům v růstu.

Výsadba jahod

Než se pustíme do výsadby připravíme si fólii, kterou připevníme na předem připravený záhon. Bohatě postačí záhon široký asi 1,6 m. Folii připevníme kolíky, aby ji nemohl odnést vítr a vytvoříme otvory pro jahody.

Do takto připraveného záhonu pak sázíme jahody ve dvou řadách s rozestupem ideálně 80 cm, od kraje jsou pak vzdálené 40 cm. Jahody v každé řadě by měly mít od sebe rozestup 40 cm, aby měl každý jahodník dostatek místa pro růst.

Každý otvor pro jahodu dostatečně polijte vodou a promíchejte s půdou. Do vzniklého bláta pak vložte keřík jahodníku, který dobře udusáte, aby se pozdějším zaléváním nevyplavil.

Pozor! Srdíčko jahodníku musí být na úrovni půdy, nesmí být utopené, aby neuhnívalo.

Takto vysázené jahody nepotřebují od jara žádnou zvláštní péči. Dobře je zalévejte a uvidíte, že v létě budete mít první sladké jahůdky.

Zdroj fotografií: https://pixabay.com/

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články