Úvod  › 

Kdy a jak sázet jahody?

Jahody patří během léta mezi nejoblíbenější druh ovoce. Jsou šťavnaté, osvěžující a plné vitamínů. Chutnají výtečně samotné, nebo je můžete zakomponovat do koláčů, ovocných knedlíků nebo z nich vytvořit omáčku na lívance. Způsobů využití jahod je nekonečné množství a jejich pěstování, ač vyžaduje trochu starosti, není vůbec těžké.

Jaká půda?

Jednou z nejdůležitějších věcí před tím, než sazenice zasadíte, je kvalita půdy. Jahody potřebují provzdušněnou půdu plnou minerálů, neutrální nebo mírně kyselou a s dostatečným přístupem světla. Pokud máte záhon, kde jste před tím pěstovali brambory, papriky nebo rajčata, můžete tuto půdu teď využít pro jahody, protože těm takové prostředí prospívá právě díky organickému hnojivu, kterým tato půda byla hnojena. Naopak není dobré zasazovat sazenice na místo, kde předtím jahodníky rostly, protože tato rostlina půdu velmi unavuje, bere z ní všechny živiny a novým jahodníkům by se nevedlo dobře.

Jahody v květu

Jahody v rozkvětu

Kdy sazenice zasadit?

Sazenice se zasazují buď na jaře (březen, duben) nebo na podzim (říjen, listopad).

Jak zasadit?

Pro jahodníky je důležité dodržet dostatečné rozestupy. Řádky by mezi sebou měly být vzdáleny 50 až 70 centimetrů a uvnitř řádku by měly mít rostliny rozestup 20 až 40 centimetrů. Také záleží především na odrůdě a do jaké velikosti rostlina dorůstá.

Po zasazení je nutné jahody pravidelně zalévat, protože potřebují vlhkost, a hnojit velmi opatrně, aby se hnojivo nedostalo na rostlinu a nepopálilo jí listy. Jahody potřebují během růstu péči, protože, jak už bylo zmíněno výše, půdu velmi unavují a berou z ní živiny. Dobré je rostlinky pravidelně okopávat, hnojit a pokud zjistíte, že jsou náchylnější proti škůdcům, neváhat sáhnout po postřikovačích proti plísním nebo roztočíku.

A jak taková jahoda vypadá? Krása, že ano?

Plody jahod

Věděli jste? 

  • Jahodník zahrnuje až 43 různých druhů.
  • Kromě červených jahod, existují jahody také bílé, kterým se říká ananasové jahody, protože chutnají po ananasu.
  • Nejvhodnější je jahody sklízet ráno, dokud není moc velké teplo.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.86/5 (7 hlasů)


Související články