Úvod

Není bobule jako bobule! Některé jsou prudce jedovaté!

Jako každým rokem, nastává čas dozrávání plodů nejrůznějšího ovoce i zeleniny, a není nic chutnějšího, než se ráno probudit, a jít si na vlastní zahradu natrhat snídani. Borůvky, maliny, ostružiny, rybíz a spousta dalších, krásně vybarvených a chutí zářících kuliček, láká velké i malé. Jenže ne všechny, na první pohled dokonale vypadající, plody keřů či stromů jsou jedlé. A zvláště u dětí hrozí vysoké riziko.

I v bezpečí vlastní zahrady může číhat nebezpečí

Léta jste si hýčkali své zahradní království, a možná ani po generace netušíte, že některé rostliny, které vám zdobí vaši zahradu, jsou nebezpečné. I když ptáčci s radostí ozobávají plody keřů či stromů - plody, květy, semena či listy mohou být pro lidi a obzvláště děti osudné. Pokud si tedy zahradu teprve zakládáte, dobře si nastudujte, zda rostlina, kterou si chcete vysadit, není nebezpečná. I když třeba děti nemáte, ale možná vám po zahradě běhá pejsek či kočka, a určitě vás čas od času navštíví známí s dětmi, či vnoučata. Nemusíte hned rostliny zatracovat, jen je můžete vysadit na méně frekventované místo, nebo elegantně zabezpečit okrasným plůtkem. Pokud děti i zahradu máte, rozhodně je nejlépe si jedovaté rostliny nepořizovat. Předejdete tak zbytečnému stresu i okřikování, a budete si jistí, že na vaší zahradě je vaše ratolest opravdu v bezpečí, a nemusíte na ni dohlížet každou vteřinu.

Krásné, ale nebezpečné ozdoby zahrad:

  • zlatý déšť

  • zeravy – lidově túje

  • popínavý břečťan

  • tis červený

  • fazol obecný – v syrovém stavu jedovatý, vařený je neškodný

  • jalovec

  • konvalinka vonná

  • a mnoho dalších

Na volném prostranství mějte zrak na pozoru

I obyčejná procházka městem se může změnit pouhým okamžikem v noční můru. Můžete mít oči jako ostříž, a stejně stačí chvilička, a vaše dítko už zkoumá utržený list pusinkou, nebo si rovnou pochutnává na krásně barevné kuličce. Snažte se tedy mít oči vždy o krok napřed před vašim dítkem, a nepouštějte jej do neznámých míst na průzkum.

Nebezpečné keře vysazované jako městská zeleň:

  • pámelník – všemi generacemi známé bílé „práskací“ kuličky

  • bobkotřešeň lékařská

  • jeřáb ptačí

  • ptačí zob

  • a mnoho dalších

Procházka v lese může být osudná

Vyrazíte si na čerstvý vzduch, dopřát celé rodině změnu a příjemné klima. V lese však kromě jedovatých hub číhá nebezpečí v podobě lesních plodů, které však rozhodně nepatří do pusinky – malé ani velké. Dítko v lese raději nespouštějte z dohledu a stále jej mějte na očích. Neuškodí ani stálé připomínání, že se nesbírá nic, co dospělák nezkontroluje.

V lese láká k nebezpečné svačině:

  • bez černý ( nebezpečný v syrovém stavu)

  • chvojka klášterská

  • vraní oko čtyřlisté

  • rulík zlomocný

  • a mnoho dalších

Co se v mládí naučíš...

I mnoho dospělých se mylně domnívá, že když bobuli sezobne pták, nemůže být přeci jedovatá pro člověka. Tento často zažitý omyl se však může stát osudným. Navíc, čím mladší dítě je, tím rychleji otrava postupuje. U některých rostlin dokonce stačí dotknout se listů a neumýt si pak před jídlem ruce. Jiné keře jsou například jedovaté včetně květů, plodů, semen i listů. Proto nejlepší prevencí je prevence sama. Učte děti už od prvních krůčků, že nesmí nic trhat v lese ani v přírodě, pokud o tom nevíte. A nezapomeňte raději na adresu všech lákavých bobulek pronést pohádku o tom, že jsou pro ptáčky, aby měli na zimu zobání.

Co dělat, když už se něco přihodí

Snažte se zůstat v klidu. Ano, je to těžké, ne-li přímo nemožné, jenže vy potřebujete mít čistou hlavu a jasnou mysl. Jen tak budete schopni jednat:

  1. Nastanou-li zdravotní potíže či reakce ihned, na nic nečekejte a volejte okamžitě první pomoc.

  2. Nevíte-li o jakou bobuli jde, rozhodně nevyvolávejte zvracení, nepodávejte mléko ani živočišné uhlí. U některých druhů totiž například zvracení může způsobit vdechnutí šťávy a její jedovatá složka může způsobit zástavu dechu

  3. Pokud nevíte, o jakou rostlinu jde, zkuste zazvonit na nejbližší dům a zeptat se, zda obyvatelé neví, jak se keř jmenuje. Často totiž lidé sami rostlinu vysadí, protože se jim líbí, a nebo už obyvatelé s malými dětmi mají podobnou zkušenost jako vy, a buď vás uklidní, že se jedná o neškodnou bobuli, nebo naopak doporučí okamžitou lékařskou pomoc.

  4. Jestliže nic nezjistíte, máte-li u sebe mobilní telefon, vyfoťte si rostlinu celou, její listy, i plody a také utrhněte celou větvičku.

  5. Můžete se pokusit určit rostlinu přirovnáním s fotografiemi na internetu, to ovšem může zabrat dost času. Proto raději postupujte k dalšímu bodu.

  6. Neváhejte kontaktovat Toxikologické informační středisko TIS. Tato služba funguje nepřetržitě 24 hodin denně a dále vás nasměruje, co a jak dělat a podniknout. Navíc jim můžete emailem poslat fotografii rostliny. Na těchto stránkách je také databáze jedovatých rostlin i s fotografiemi. 

Prevence? Tou je samotná prevence, vysvětlování, hlídání a doma pořádná zásoba živočišného uhlí a uložené telefonní číslo na toxikologické středisko v mobilu.

A nezapomeňte ohlídat i domácí mazlíčky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články