Úvod

Březová míza: opravdový dar přírody!

Když se stromy začínají na jaře probouzet, začne jimi proudit také první míza. Ta přivádí rostlině potřebné enzymy a minerály přímo z půdy. Jak rostlina čerpá vodu skrze svůj kořenový systém začíná se pomalu revitalizovat a sílit.

Březová míza je plná blahodárných minerálů a enzymů a má antioxidační a detoxikační účinky. Díky přírodním cukrům navíc tělu dodává velké množství energie. Obsahuje pro náš organismus tak důležité prvky jako vápník, hořčík, železo a mnoho dalších. Březová míza ulevuje při zažívacích, urologických, ale i dýchacích obtížích či při revmatu. Je to zkrátka malý zázrak, o který se s námi příroda může podělit. A co víc, má také omlazující a revitalizující účinky.

Zbavte své tělo toxinů a navraťte mu ztracenou vitalitu

Využití březové mízy je různé. Používá se například při výrobě přípravků proti lupům a na vyživení pokožky. Možná dokonce používáte březový šampón. Užívat ji lze, ale také vnitřně. Je nejen velice zdravá a osvěžující, ale také lahodná. Březová míza má sladkou, někdy trochu nakyslou chuť a hodí se i k přípravě svěžích drinků či smootie. Pokud by vám samotná nechutnala, zkuste ji dochutit třeba šťávou z pomeranče nebo grepu. Menší sklenička denně (100-200 ml) je ideálním množstvím pro jarní detoxikační kůru v délce dvou až tří týdnů. V menších dávkách ji můžete užívat i pravidelně, tedy dokud vám nedojde.

Získávání březové mízy

Není nijak složité.

Zvládnete jej i sami, bez vedení či předchozích zkušeností. Budete potřebovat jen vrtačku, čistý vrták, plastovou hadičku o průměru vrtáku a silný pytlík nebo lahev od nápoje. Budete-li se chovat šetrně a nebudete-li chamtiví, bříze sběr mízy nijak neublíží. Přesto pro odběr březové mízy vybírejte jen vzrostlé silné stromy se silnějším kmenem. Březen a duben jsou ideálními měsíci pro sběr první mízy. Když už se ale břízám začnou nalévat pupeny, je nutné odběr ukončit.

Postup odběru je následující:

1. Asi ve výšce prsou vyvrtáme otvor o průměru 5 mm a délce asi 40 mm.

2. Do otvoru zasuneme trubičku jejíž druhý konec umístíme do sáčku nebo lahve a nádobu zajistíme, tak aby nemohlo dojít ke znečištění jejího obsahu.

3. Čekáme. Statná bříza nám může darovat 1,5 až 2 litry čerstvé mízy denně. Míza je určená k okamžité spotřebě. V lednici vydrží jen několik málo dní.

4. Po ukončení odběru mízy je vhodné otvor zajistit. Použít lze ovocnářských vosk nebo očištěnou větvičku či špalíček z březového dřeva.

A pokud se na to přece jen necítíte nebo jen zkrátka nemáte v dosahu žádnou vzrostlou břízu nezoufejte. Březovou mízu můžete zakoupit pasterovanou i čerstvou v bio obchodech, obchodech se zdravou výživou, ale i v některých supermarketech.

Malý typ na závěr:

Březovou mízu lze také zkvasit a připravit tak z ní lahodné březové víno. Najdete odvahu jej vyzkoušet?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.29/5 (7 hlasů)


Související články