Úvod

Jak pěstovat amarilis?

Amarilis je krásná rostlina s květy ve tvaru trubky. Nejčastěji má červené nebo šarlatové květy, ale může mít i květy meruňkové, lososové nebo bílé. Tato květina se často vysazuje pro oživení venkovní krajiny, jelikož kvete i v průběhu zimy. Rostlina by měla být uchovávána mimo dosah přímého slunečního světla, pokud je zrovna v rozkvětu, aby se tak prodloužila její životnost.

Výběr cibulek

Pokud začínáte s pěstováním amarilis z cibulek, je nutné nejprve vybrat zdravé kusy správné velikosti.  Je užitečné vybrat velké cibulky, jelikož jedině ty budou v prvním roce života produkovat hodně stonků. Cibulky by měly být pevné a suché, bez známek hniloby.

Červený amarilis

Červený amarilis - autor: Mar Broseta

Oranžový amarilis

Oranžový amarilis - autor: Burdulis

Bílo-červený amarilis

Bílo-červený amarilis - autor: Palencia

Pro sázení je nutné vybrat správný květináč, který by měl být hlubší, aby rostlina měla dostatečný prostor pro vývoj kořenů. Taktéž je velmi důležité, aby měla květina zajištěný odtok vody. Průměr květináče by měl být tak o deset centimetrů větší než cibulka, jelikož amarilis pro pěstování preferuje méně prostoru.

Důležitý je i výběr toho správného substrátu s vysokým podílem organické hmoty. Polovina cibulky by měla být nad povrchem substrátu. Udusejte substrát kolem cibulky, důkladně zalijte vodou a umístěte květináč na teplé a slunné místo. Hnojit byste měli začít, až poté, co rostlina začne růst. Nejlepším hnojivem je to s velkým množstvím fosforu. Ve chvíli, kdy květy začnou získávat svou specifickou barvu, přesuňte květináč z přímého slunečního světla.

Následná péče

Tajemství úspěšného pěstování je udržet rostlinu v aktivním růstu, i když už není v rozpuku. Poté, co květy vyblednou, je odřízněte, abyste zabránili tvorbě semen. Je důležité, aby rostlina přijímala dostatek slunečního světla poté, co dokončí svou kvetoucí fázi. Je vhodné ji umístit do slunného pokoje. Když rostlinu zaléváte, dbejte na to, abyste zalévali pouze horní část rostliny.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.73/5 (33 hlasů)


Související články