Půda

Záhony po sklizni chtějí hnůj nebo zelené hnojení

Vytrhávám poslední plevel. Připravuju hnůj. Těším se na závěrečné sekání trávy. Dýchám podzimní vůně. A děkuju záhonům za sklizeň, což znamená, že mám ruce plné rýče a hrábí.

Příprava záhonů. Kdy rýt? A jak na jaře hnojit?

Jsem poslední dny na kost promrzlá. A ostrý ledový vichr už mě dost deprimuje. Až tohle skončí, bude konečně jaro. Půda rozmrzne a zavoní. Bude čas vzít hrábě, rýče, rycí vidle a pustit se do práce. Rýt nemusíte, čechrat ano. A hnojit jen někde.

Haldy shrabaného listí? Přikryjte s ním záhony

Hrabání žlutého, sladkohořkou vůní zavánějícího, listí je pro mě zenovým a meditačním cvičením. To listí jsou odložené myšlenky a starosti. Všechno, co už nepotřebuju, co dostálo svému a co může jít dál. Může se proměnit třeba na hnojivo, díky němuž vyrostlo něco nového, lepšího.

Dřevěný popel? Perfektní hnojivo. Na záhony. I do kompostu

Na chalupě topíme dřevem. Voní. Praská. Hřeje. Když vynášíme popel, tak jedině na záhony nebo do kompostu. Slouží jako skvělé hnojivo. Jak ho použít? A kterým rostlinám nejvíc prospívá?

Záhony založte na podzim, na jaře jen zasejete!

Je krásný podzim. Zima rychle uteče a na jaře bude třeba zasít. Jestli jsem vás alespoň trochu navnadila na pěstování zeleniny, budete potřebovat záhony. Práci neodkládejte, protože na jaře oceníte, že máte půdu připravenou. Podzim je ideální doba pro založení záhonu. Není vedro, dobře se pracuje a půda se do jara "odleží".

Zachumlané záhony pohnojte dřevěným popelem

Nasněžilo. Raduju se. Bílá pokrývka, nudle u nosu, ledový vichr střídaný hřejivým sluncem, pod jehož paprsky se sníh třpytí, ale netaje. Záhony podřimují pod nadýchanou peřinou. Sem tam přizdobenou popelem. V kamnech pálíme dřevo a popel sypeme přímo na záhony nebo do kompostu. Jsou v něm totiž živiny: vápník, draslík, hořčík nebo fosfor.

Založte si svůj první zeleninový záhon. Tady je návod krok za krokem

Věřím, že pěstování zeleniny posiluje tělo i ducha a otevírá naše srdce. Věřím, že skrz půdu a práci na čerstvém vzduchu se stáváme lepšími lidmi. Jsme pokornější, svobodnější, samostatnější a nezávislejší. Vedle duchovního rozměru má pěstování zeleniny ryze materialistické důvody. Dary zahrady vám ušetří nějakou korunu, zvlášť v době, kdy zelenina zdražuje. Navíc vlastní okurka, rajče nebo ředkvička má lahodnější chuť než chudák uválená zelenina z obchodů.

Zryj záhon! Je to lepší, než posilovna

Únor je na sníh. Říkával děda rolník. Bývávalo. Slunce dnes hřálo. Sněženky zvedly své zvadlé hlavy. A kde jinde pobýt na svatého Valentýna než u milované půdy?

Jak kompostovat a mít zeminu plnou živin

Přiznám se, že kompost na naší zahradě není zrovna úhledný. Jeho obrysy tvoří staré masivní dřevěné trámy a jeho obsah směs všeho možného: posekaná tráva, vytrhaný plevel, slupky z brambor nebo zelenina, která nepřežila zimní skladování v sejpce. Mám ten kompost ale ráda. Už jen proto, že nám šetří místo v odpadkovém koši a jednou, jednou z těch všech zbytků a kousků rostlin bude zase krásná zem.

Správná péče o půdu: Proč je testování půdy klíčové pro zdravé rostliny

Jarní testování půdy na zahradě je klíčovým krokem k dosažení zdravých a plodných rostlin. Pokud chcete mít zahradu plnou květin, zeleniny a ovocných stromů, je důležité vědět, jaké živiny jsou v půdě. V tomto článku si podrobněji probereme, proč je testování půdy důležité, kdy a jak půdu testovat a jak interpretovat výsledky.

Jak na drenážování půdy
Rotace rostlin při pěstování
Půda pro ovocné stromy
Jak zjistit kyselost půdy?
Půdo pokryvné trvalky se schopností zpevnit půdu
Pečování o půdu, jak na to?
Příprava půdy pro setí trávníku
Jak založit kompost?
Co máme vědět o půdě, výživě rostlin a hnojení