Úvod  › 

Jak na to, aby péče o zahradu zabírala co nejméně práce

Zahrada. Z časů našich rodičů a prarodičů si vybavíme řádky s mrkví, cibulí, jahodami nebo úhledné květinové záhony a možná skleník či pařeniště. Dnes se však zahrada spíše než místem pro produkci vitamínů stává oázou klidu a místem odpočinku, které částečně nahradí přírodu.

Snažíme se, aby „ta naše“ byla co nejkrásnější, nejupravenější zároveň s minimem vynaloženého úsilí. Každý se touží vyhnout sekání trávy, odstraňování plevele a hrabání listí.

Do povědomí začíná pronikat lákavě znějící pojem bezúdržbová zahrada. Navrhují je a realizují specializovaná zahradní studia. Květiny a keříky rostou skrze otvory v geotextilii a ostatní povrch je překrytý štěpkou, mulčovací kůrou nebo oblázky. Za určitých okolností mohou takto upravené plochy působit velmi úhledně. Hodí se však spíše do městského prostředí: předzahrádek bytových domů nebo veřejných budov.

Zahrada určená k odpočinku, relaxaci či naopak k hledání tvůrčí inspirace by neměla být sterilní. I bez speciálních postupů, které vždy budou působit poněkud uměle, lze dosáhnout harmonického prostředí, o něž sice bude třeba vždy trochu pečovat, ale nikdy se nestanete jeho otrokem.

Respektujte podmínky

Ve městě, na venkově, v nížině, na horách… Ve vlhkém a stinném údolí, nebo na osluněném svahu. Je to místo, které složením půdy, orientací jednotlivých partií a množstvím srážek rozhoduje, kterým rostlinám se na něm bude dařit.

Kámen vytvoří malebná zákoutí

Skalka, kamenné chodníčky, zídky, schůdky nebo jednotlivé zajímavě tvarované valouny by neměly chybět na žádné zahradě. Kamenem pokryté plochy přitahují teplo a spáry mezi nimi vytvářejí ideální prostředí pro růst mnoha druhů suchomilných skalniček a bylinek.

Čím nahradit trávník

Péče o trávník je náročná. Je proto vhodnější jej nahradit pokryvnými trvalkami. Bývají mrazuvzdorné, odolávají suchu a většinou je příliš netrápí choroby ani škůdci. Mateřídoušky či nízké plaménky se brzy rozrostou, do jejich hustých koberců nepronikne plevel a mnoho z nich kvete od časného léta až do podzimu. A sekat je lze stejně jako trávník. Na zastíněných místech může mateřídoušku nahradit mechovec.

Na svahy, do stínu i na osluněné plochy se hodí barvínek menší. Svými kořeny svah zpevní, brzy vytvoří souvislou plochu a v květnu se pokryje modrými kvítky. Extrémně suché, kamenité a hlinitopísčité svahy, které vznikly třeba navezením sutě, jsou ideálním podkladem pro růst rozchodníků, lomikamenů, úrazníků, netřesků či azorel.

Pokud preferujete konvenčnější řešení a trávníků se nechcete za žádnou cenu vzdát, snažte se jeho údržbu alespoň co nejvíce automatizovat. Vyberte si sekačku, která bude splňovat vaše požadavky a umožní lehké ovládání.

Trvalky z „druhého patra“

Právě nízké pokryvné bylinky se mohou stát podrostem vyšších trvalek. Pivoňky, kopretiny nebo řebříčky jsou vděčné, nenáročné na péči a většinou nevyžadují ani přihnojování. U levandule, dobromyslu nebo šalvěje, stejně jako u dalších polokeříků s dřevnatějícím stonkem, je vhodné na podzim odstranit uschlou nať.

Nacházejí se na vaší zahradě vzrostlé stromy? Pak se spektrum bylin musí přizpůsobit nejen typu půdy (například opad z jehličnanů ji okyseluje), ale i zastínění. Pod stromy můžete vysázet vrbiny, kopytníky, kakosty, kontryhely, zběhovce a různé druhy kapradin.

Trávy a barevné keře nahradí květiny

Okrasné mrazuvzdorné trávy se hodí hlavně na suchá místa. Vyniknou jejich tvarem a strukturou zajímavé lístky i druhově specifická květenství. Lze je pěstovat v souvislém porostu a i jednotlivé trsy vytvoří půvabné dominanty. Mnoho trav roste ve volné přírodě (kavyly, ostřice, kostřavy), ale v zahradnictvích můžete vybírat z mnoha desítek zahraničních druhů a kultivarů přizpůsobených našim podmínkám. Na podzim se úzké listy trav rozmanitě zabarvují, a nahradí tak chybějící květiny. Pestrost zahradě dodají i keříky s rudými nebo vícebarevnými listy ― dřišťály nebo drobné formy brslenů.

Dřeviny: raději jehličnany a stálozelené druhy listnatých stromů

Toužíte-li se vyhnout hrabání listí, je vhodné mít na zahradě co nejméně opadavých stromků. Proto preferujte okrasné jehličnany a stálozelené listnáče. Nesmírně vděčný je buxus (zimostráz). Vzrostlý buxus zahradu okrášlí a dodá jí mystický nádech, jeho menší formy lze pěstovat v květináčích. Buxusy byly oblíbené odjakživa. Zdobily klášterní zahrady i vstupy k venkovským stavením.

Nebojte se kompromisů

Ponechte zahradě určitou míru chaosu a nesnažte se rostliny krotit za každou cenu. Zahrada by ideálně měla sloužit i jako útočiště ptáků, hmyzu nebo dalších drobných živočichů. Doporučuje se co nejméně kypřit půdu a ani pod stromy není nutné neustále vyhrabávat listí. Každá nezarostlá a zejména nakypřená půdní plocha přitahuje nevzhledné jednoleté plevele jako magnet. Pozorujte, kterým rostlinám prostředí vaší zahrady vyhovuje a za rok rok se vraťte jen k těm sezónou prověřeným.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (2 hlasy)


Související články