Marcela Malcová - články



Bromélie ‒ kráska z tropů kvetoucí jedenkrát za život

Přinést si domů malý kousek tropů může znít jako lákavá vidina. Není však z říše pohádek. Nádech exotiky do našich obývacích pokojů mohou vnést tropické a subtropické květiny. Jednou z nich je bromélie ‒ rostlina patřící do stejné rodiny jako ananas. S trochou nadsázky lze říci, že se jedná o bylinu téměř nesmrtelnou. Rozmnožuje se totiž vyháněním drobných odnoží, které obklopují mateřskou rostlinu. Stačí je oddělit, zasadit a koloběh života bromélie se uzavírá a zároveň začíná.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Půdo pokryvné trvalky se schopností zpevnit půdu

Půdopokryvné trvalky najdou v zahradách široké uplatnění pro svoji schopnost krytí a zpevnění půdy. Vysazujeme je všude tam, kde si chceme zjednodušit práci – hustými trsy půdopokryvných trvalek totiž jen obtížně prorůstá plevel. Sázet je lze pod stromy i jako lemy okrasných záhonů. Vytvoří výplň spár chodníčků a prostorů mezi nášlapných kameny. Své místo naleznou na každé skalce. Jako stvořené jsou pro stanoviště, která se obtížně udržují, a chceme je proto z nějakého důvodu zamaskovat.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Objevte zmijovce – netradiční krasavce se zapáchajícími květy

Omrzely vás běžné pokojové rostliny? Chcete zkusit něco exotičtějšího? Rozhodněte se pro zmijovec. Při troše péče se stane zajímavou dominantou každého obývacího pokoje nebo uzavřené terasy. Pouze v období kvetení je nutné jej vynést ven z interiéru, neboť květ svým zápachem připomíná hnijící maso. Samotné pozorování růstových fází zmijovce je nesmírně zajímavé – tahle rostlina má opravdu čím překvapit, a tak by byla škoda nevyčlenit jí prostor mezi ostatními „pokojovkami“.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak oživit zahradu v zimě?

Se zimou přichází na zahradu vegetační útlum a příroda se ukládá ke spánku. Čeká nás relativně dlouhé období, kdy se může zdát, že na zahradě nemá oko kde spočinout. Ale při vhodně zvoleném výběru dřevin a bylin nás může zahrada překvapit i v tomto nevlídném období.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na to, aby péče o zahradu zabírala co nejméně práce

Zahrada. Z časů našich rodičů a prarodičů si vybavíme řádky s mrkví, cibulí, jahodami nebo úhledné květinové záhony a možná skleník či pařeniště. Dnes se však zahrada spíše než místem pro produkci vitamínů stává oázou klidu a místem odpočinku, které částečně nahradí přírodu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Skleníky Walipiny: zájem o technologii podzemního pěstování vzrůstá

Název Walipiny označuje takzvané „pasti na slunce“: kryté jámy v zemi určené pro pěstování rostlin. Přestože technologie samotná je známá již dlouho, termín se stal se populárním asi před 15 lety. Nabízí se možná souvislost s ekonomickou krizí a z ní vyplývajícím zájmem o samozásobitelství a energetickou nezávislost. Potravinová soběstačnost je cílem rozličných komunit, které se intenzivně připravují na možný válečný konflikt nebo přírodní katastrofu. Ale i člověk, který se přímo nechystá na konec civilizace a nevidí budoucnost tak pesimisticky, by rád žil v souladu s přírodou a omezil svoji závislost na průmyslově vyráběných a dovážených potravinách.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak osadit zahradní chodníček?

Přírodní kámen v zahradě má funkci praktickou i estetickou. Skalka nebo zídka je ozdobou každého pozemku. Chodníček z nepravidelných, plochých kamenů usnadňuje pohyb v terénu a spojuje jeho jednotlivá zákoutí. Při troše péče se může stát nepřehlédnutelnou dominantou a zahradu povýšit na umělecké dílo.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek