Úvod

Jak vypadá strom osika?

Třeseš se jako osika – to už jste určitě slyšeli. Dlouhé řapíky toho stromu působí při větru tak typické třepetání listů, které dostalo osiku až do zmíněného přísloví. Ale víte, jak taková osika vlastně vypadá?

Pár faktů nikoho nezabije

Osika obecná nebo jiným jménem topol osika je strom z rodu topolů a čeledi vrbovitých. Latinský název je Populus tremula. Vyskytuje se v Evropě, Asii, ale také na severu Afriky. Kvete v březnu a dubnu ještě předtím než na stromu vyraší listy. Plody osiky jsou tobolky. Není nijak náročný na kvalitu půdy, ale má rád slunná stanoviště. Nicméně osiky najdeme nejen na kraji porostu, ale i uprostřed světlého listnatého lesa, nebo podél cest. Osika má ráda vyšší hladinu spodní vody.  Pěstuje se také jako zahradní a parkový strom, a to v několika kultivarech, které se liší vzrůstem nebo barvou listů. Pyl osiky je jednou z poměrně častých příčin alergií.

Osikové dřevo

Z dřeva osiky se vyrábějí například zápalky, buničina, ale také ohýbaný nábytek. Protože v osikovém dřevu nejsou smolné kanálky, používá se také na výrobu saunových kabinek. Protože není nijak aromatické, vyrábějí se z něj i obaly na potraviny, zejména sýry, nebo také košíky na ovoce.

Osika obecná

Zdroj: Wikipedie

Fyzické znaky osiky obecné

  • osika dorůstá výšky až 20 metrů, některé prameny uvádějí dokonce až 30 metrů
  • její koruna je široce rozvětvená a má elipsoidní tvar
  • kůra je hladká a má šedivou barvu, později tmavne a je zbrázděna znaky, které připomínají egyptské hieroglyfy
  • listy jsou okrouhlé a široce vejčité dlouhé maximálně 8 cm, obvykle oboustranně holé a na okrajích s hrubými zuby a dlouhých a štíhlých řapících; v mládí mají bronzovou barvu, později jsou na lícové straně šedozelené a na rubové o něco světlejší
  • květy jsou na až 8 cm dlouhých převislých jehnědách, samčí květy mají červené prašníky, samičí květy jsou zelené
  • plody, tedy tobolky jsou zelené, v nichž jsou velmi malá semena v bílých, bavlněných chloupcích
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (3 hlasy)


Související články