Úvod  ›   ›   › 

Jak srovnat terén na zahradě?

Nerovný pozemek či zahrada je nepříjemnost, která se týká mnoha z nás. Avšak ani zde není třeba zoufat, neboť vám již tradičně přinášíme radu. Dnes tedy o tom, jak srovnat terén pozemku.

Malé nerovnosti a prohlubně

Nejčastější problém zahrad a pozemků jsou malé prohlubně či nerovnosti. Původ nerovností může být různý-od nevítaného krtka až po propad půdy.

Většinu prohlubní lze snadno zarovnat zasypáním. Malé hrbolky (např. krtiny) rozhrabeme hráběmi. Nejlepší volbou je rozhrnutí do ztracena. Pokud ale nedisponujete dostatkem zeminy na ostatní prohlubně, můžete je hlínou z nežádoucích hrbolků zasypat. Nachází-li se na pozemku větší nerovnosti je nutné rozhrabání opakovat.

Dobrým pomocníkem je rovná lať

Prohlubeň v trávníku jde rovněž zasypat vhodnou (nejlépe propustnou) zahradní zeminou, popřípadě směsí složenou ze 2/3 černé, nebo hnědé ornice a 1/3 písku.

Abychom měli jistotu, že se zemina řádně usadí, použijeme pro kontrolu dlouhých latí, položených na právě upravovaný podklad. Zásyp si po pár týdnech „sedne“, a tak je třeba stejný postup znovu zopakovat. 

Jak na větší nerovnosti

Příprava

 • Zde bude nutné vyrobit čtvercový rám o rozměrech 1x1 metr a o výšce cca 5 cm.
 • Do vyrobeného rámu vložíme vyjmuté kusy trávníku o rozměrech 25x25 cm, které byly předem vykrojeny ze stejně velké travnaté plochy.
 • Kusy vykrojeného trávníku je nutné pokládat kořeny vzhůru, těsně vedle sebe do rámu.
 • Nejlepší volbou k vykrajování trávníku je použití speciálního rýče, určeného k okrajování trávníku.
 • Za pomoci rámu a dřevěných kolíků vyznačíme na travní ploše body, přesně o rozměrech 1x1 metr.
 • Čtvercové travní záplaty usazené v rámu kořeny vzhůru je nyní možné upravit na vhodnou hloubku travní záplaty, což je zhruba 5 cm na výšku.
 • K zarovnání plochy latí na potřebnou výšku použijeme nejlépe střešní lať, taktéž o výšce cca 5 centimetrů. Tu posouváme po připraveném rámu a podle níž travní záplaty seřízneme. Tímto způsobem tak odřežeme přečnívající zeminu, která obsahuje i části kořenových systémů.

Zarovnávání

 • Dno otvoru, vzniklého po čtvercích vyřezaného travního porostu zarovnáme a udusáme, případně pokud to bude žádoucí, doplníme zeminou na požadovanou hloubku podle tloušťky záplaty.
 • Jakmile je lůžko pro usazení záplaty hotové a dostatečně pevné (tzn. s hloubkou 4,5 cm), začneme se samotným vkládáním záplat zpět na své původní místo.
 • Je nutné postupovat po pásech, přičemž každý dílek trávníku vracíme tam, odkud byl vyjmut. Při pokládání okrajových záplat zahrnujeme nejdříve hrany a až poté jejich středové části.
 • Závěrem musíme záplaty ušlapat a zalít. Jakmile se záplaty usadí a obnoví se jejich kořenový systém, vznikne tím námi požadovaný efekt zarovnaného pozemku. 
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (8 hlasů)


Související články