Úvod  › 

Jak na mandelinku bramborovou?

V padesátých letech byla takřka mediální hvězdou. Americký brouk, kterého sem Američani vysadili, aby zničil socialistické hospodářství! Dnes již se mandelinka bramborová takové popularitě netěší, to však nic nemění na tom, že dokáže přidělat vrásky nejednomu zemědělci. Je vůbec možné se jí nějakým způsobem zbavit?

Chemii nenadužívejte!

Pokud máme velké hospodářství, je třeba s ní vyrazit do boje chemickými prostředky. Insekticidy zaručí, že mandelinka nemá šanci na přežití. Toto chemickou ochranu bychom ale neměli rozhodně užívat bez rozmyslu. Je vhodná až v okamžiku, kdy je výskyt mandelinky skutečně kritický. Mezní hranicí bývá 100 mandelinek na hektar, tedy 1 brouk na 100 metrů čtverečních. Jestliže chcete mít svoji zahrádku bez zbytečných chemikálií, využijte přírodní postřikový insekticid s účinnou látkou spinosad ve formě suspenzního koncentrátu.

Jak vypadá mandelinka než se z ní stane dospělá potvora, co likviduje listy brambor. CC0 Public Domain

Larvy mandelinek bramborových

Výsadba do řádků - Jak pěstovat brambory na zahrádce?

Mandelinka nesnáší křen

Když máme jen pár řádků brambor, je pravděpodobně nejúčinnější pečlivé ruční vysbírání všech brouků i larev. Co si však počít, když nás bolí záda a nemůžeme se dlouze ohýbat? V tom případě se osvědčuje vysadit mimo brambor na poli také křen. Mandelinka jej doslova nesnáší a takovému poli se vyhne obloukem.

Dospělá mandelinka bramborová

Mandelinka

Velký škůdce brambor - americký broukCC0 Public Domain - zdenet

Postřik z kopřiv mandelince nesvědčí

Jiný postup využívá kopřiv, které se dají do kýble a zalijí vodou. Zhruba za pět dnů se tato voda slije přes jemné sítko do rozprašovače. Do druhého dne po postříkání by měly mandelinky zmizet. Někdo nedá dopustit i na mýdlovou vodu nebo kávovou sedlinu.

Preventivní ochrana spočívá také v tom, že nebudeme pěstovat brambory a jim příbuzné rostliny na stejném místě více let za sebou. Mandelinky totiž přijdou o svoje životní prostředí i zdroj potravy, což zapříčiní jejich vyhynutí. Způsobů, jak se zbavit mandelinky, je tedy celá řada, je jen na vás, pro který se rozhodnete!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (2 hlasy)


Související články