Úvod  › 

Echinacea jak sušit?

Echinacea purpurea je léčivá bylinka, jejíž popularita rok co rok stále rapidně stoupá. Používá se čím dál častěji i ve farmaceutickém průmyslu. Český název pro tuto rostlinu je třapatka nachová. Na co je dobrá a jak s ní zacházet se za moment dočtete v tomto článku stejně jako to, že nemusíte zbytečně utrácet v lékárně za tobolky, které ji obsahují, ale můžete si ji usušit sami!

K čemu je echinacea dobrá

  • Posilovač - zvláštností této byliny je, že když se skombinuje s jinou, nejen že její účinky neruší, ale naopak ještě posílí!
  • Imunita - toto je asi nejznámější funkce třapatky. Posiluje naši obranyschopnost, takže je to dobrá prevence, ale pomůže i při aktuálním zhoršení zdravotního stavu vše uvést do normálu.
  • Antivirové a antibakteriální účinky - umí čistit organismus (včetně krve) od všech nezvaných hostů, jako jsou viry a bakterie. Díky tomu pomáhá při zánětech, ale i chřipkách, nachlazení atp.

Jak echinaceu sušit

Kterou část rostliny vlastně použít? O tom se vedou spory. zejména se to týká čajů. Vzhledem k tomu, že horkou vodou můžete zalít, co chcete, tvrdí někteří, že nejlepší je použít květy a listy, jiní preferují nať, ale jsou i lidé, kteří nedají dopustit na kořen. Vyzkoušejte sami, co vám nejvíc vyhovuje. My vám poradíme, kdy co sbírat:

  • Kořen - podzim (rostlinka musí být starší než 3 roky)
  • Listy - když rostlinka začíná kvést
  • Květ a nať - když kvete

A jak by mělo vypadat samotné sušení? Na rozdíl třeba od ovoce, které v sobě má hromadu vody, nepotřebuje tak vysoké teploty.

  • Kořen - jelikož kořen slouží k odvádění živin z půdy (tím pádem i vody), potřebuje k usušení také vyšší teplotu, tou jest 45°C. Sušíme, dokud opravdu není vyschlý, tzn. nedělá vlhké skvrny na papíře.
  • Květy a nať - sušíme na takovém místě, kde není moc světla a kde se hýbe vzduch. Teplotu byste měli udržet do 35°C.

Když máte echinaceu usušenou, pořádně ji zabalte do papíru a uschovejte tak, aby se k ni nedostalo světlo a vlhko.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.2/5 (5 hlasů)


Související články