Úvod  › 

Jak mít kvalitní trávník?

Většina z nás touží po hebkém, krásně zeleném trávníku. Ne každému se to povede. Radost ze sytě zeleného pažitu kazí plevel, krtince nebo žluté fleky. Jak dosáhnout vysněného trávníku? Základem je správná a pravidelná péče.

S péčí o trávník je třeba začít hned na jaře a pokračovat až do zimy. Trávníku se bude dobře dařit, pokud ho budete čistit od plevele, prořezávat a provzdušňovat, hnojit a také správně sekat.

Od jara do zimy

Pakliže již teplota za okny vystoupala alespoň na deset stupňů, je správný čas začít s jarní údržbou trávníku. Z trávního koberce odstraňte nejprve všechno napadané listí, větve a případně kameny.

Je rovněž třeba zbavit trávník mechu. Ten se nejčastěji vyskytuje na vlhkých trávnících, ve stínu a na špatně hnojené půdě. Na jaře mech můžete odstranit za pomoci chemických přípravků. K dostání jsou v obchodech i šetrnější biopřípravky. Při postřiku/posypu se držte návodu na obalu a s dalšími pracemi počkejte alespoň 3 dny. Odumřelý mech z trávníku vyhrabejte.

Na jaře trávník

  • zbavte mechu a plevele
  • prořežte a provzdušněte
  • pohnojte

Trávník

Autor: Huskyherz

Po odstranění mechu a nečistot přijde na řadu prořezání a provzdušnění trávníku. Při prořezání, tzv. vertikutaci, se vertikutačními hráběmi travní pažit prohrabe do hloubky tří až pěti milimetrů. Děje se tak za pomoci ostrých nožovitých hrotů, které  protrhnou plsť vytvořenou na povrchu půdy. Vrchní plsť brání přístupu vody, vzduchu a živin k travním kořínkům. Prořezáním se zároveň travní kořínky naruší, čímž je povzbudíte k větvení a růstu.

Prořezání lze provést i pomocí k tomu určených speciálních zahradních motorových vertikutátorů, jejichž cena je sice vyšší, ale je možné zapůjčit si je v některých hobbymarketech.

Neděste se, pokud bude trávník vypadat hůře než na začátku ozdravné kúry. Plody vaší práce budete sklízet už za několik týdnů, když vyraší nové a zdravé travní výhony.

Nezapomeňte na hnojení

Nejdůležitější je trávník pohnojit hned na počátku vegetačního období, tedy na jaře. Travní koberec nejprve posečte a teprve poté pohnojte. Vyhněte se přitom slunečním dnům, aby slunce v kombinaci s hnojivem trávník nespálilo.

Chcete-li mít trávník hustý a sytě zelený, je třeba poskytovat mu zejména velké množství dusíku, ale i ostatní živiny. Hnojiva můžete zakoupit buď ve formě granulí nebo v tekutém stavu (ty se přidávají přímo do zálivky).

Hnojení je dobré zopakovat posléze ještě v květnu nebo červnu.

Zavlažování a sekání trávníku

Kořínky trávy nesahají příliš hluboko, takže jim déletrvající sucha dávají pořádně zabrat. Proto je pro sytě zelený trávník životně důležitá pravidelná a vydatná zálivka. Ve chvíli, kdy vám trávník suchem zežloutne a zhnědne, ho už jen těžko doroste zpět do plné krásy.

Pokud jde o sekání, držte se těchto tří rad:

  • trávní porost sekejte pravidelně. Od května do konce června neuškodí sekat ho i dvakrát za týden, jinak stačí jednou týdně.
  • hlídejte výšku trávy. Ideální výška pažitu je okolo pěti centimetrů. Na stinných místech ponechejte trávník klidně vyšší, cca kolem 6 cm. Naopak se vyhněte příliš nízkému sekání, které připravuje trávník o sílu a zvyšuje riziko vysychání.
  • na trávníku nikdy nenechávejte posekanou trávu nebo spadané listí. Odvádějí z trávníku vlhkost a plesniví.

Zazimování trávníku

Na začátku podzimu je vhodné zopakovat jarní zásahy, tzn. odstranění mechu, prořezání a provzdušnění. Trávník nechejte přezimovat v pokoseném stavu, výška strniště musí být okolo pěti centimetrů. Pravidelně z trávníku odklízejte napadané listí, které mu škodí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články