Úvod  › 

Ošetřování trávníku: jak se starat o trávník

Založit krásný trávník mnozí považují tak trochu za alchymii, mnohem náročnější je však následná péče o něj. Víte, jak se o různě starý trávník starat, aby byl vždy ozdobou vaší zahrady a přilákal pozornost nejednoho souseda a návštěvy? Přinášíme vám zajímavé informace, které se během cesty za dokonalým zeleným trávníkem budou určitě hodit!

První důležitý krok

Za první velmi důležitý krok považujte samotný výsev travních semen. V dnešní době se můžete setkat s několika způsoby založení nového trávníku, jako je klasický výsev, hydroosev pomocí nástřiku osévané plochy a dále pokládky předpěstovaného trávníku či výsadby sazenic. Nejčastěji používaná metoda je založení trávníku výsevem, u které je podstatné zvolit si vhodný termín výsevu – ideálně na jaře od poloviny dubna do konce května nebo na podzim od poloviny srpna do konce září. Většina obvyklých druhů trav má dobu vzcházení od 5 do 10 až 20 dní.

Další velmi důležitou částí výsevu nového trávníku je postup setí. Pro menší plochy, které se běžně vyskytují na vašich zahradách, si vystačíte s ručním výsevem. Ten je velmi nenáročný a zvládne ho každý šikovný zahrádkář. Osivo jednoduše naberete do dlaně a rovnoměrně ho rozhazujete na požadovanou plochu. Poté pomocí hrábí zapravíte osivo do zeminy hloubky přibližně 0,5 cm a jemně pokropíte vodou. Během následujících několika dní můžete pozorovat růst nového trávníku.

Péče o trávník podle stáří

Jak se správně starat o nový trávník?

Odborně jste si založili trávník a zatravňovaná plocha se začíná nádherně zelenat. Jak se tedy nyní nejlépe postarat o váš nový zelený poklad? Velmi podstatnou činností u nově vzrostlého trávníku je jeho pravidelné a dostatečné kropení jemným proudem vody. Mladý trávník má díky optimálnímu množství vláhy sílu pro další růst a bude se pyšnit dokonalou zelenou barvou. S prvním sečením vyčkejte ideálně, až nový trávník doroste do výšky přibližně 10 cm. Travní rostliny ještě nemají dostatek silných kořenů, proto sekejte velmi opatrně, aby nedošlo k jejich vytržení ze zeminy. Ideální výška pro sekání nového trávníku je 5 až 6 cm, samozřejmostí je pak dobře nabroušený nůž sekačky. Odborníci také doporučují hnojit nový trávník po každém jeho sečení.

Péče o 1 až 3 roky starý trávník

Postupem času váš trávník stárne, což rozhodně neznamená, že přestává potřebovat vaši pravidelnou a starostlivou péče, ba naopak. Po vzrůstu a prvních několika letech života zeleného koberce, je potřeba ho dále pravidelně zavlažovat, sekat a hnojit. Trávník už disponuje silnými kořeny, úspěšně odolává i nepříznivému počasí a přichází doba, kdy mu můžete poskytnout ještě větší péči v podobě provzdušňování vertikutátorem. Díky tomu odstraníte nežádoucí mech, zbytky starých kořenů a nečistot, které brání přístupu živin a vzduchu.

Trávník starý více než 3 roky

Během let se u vás na zahradě trávníku velmi daří a je vždy středem pozornosti i obdivných komentářů návštěv. Užívejte si kvalitní zelený koberec, avšak nezapomínejte na pravidelné sekání, hnojení a v případě suchého ročního období také zavlažování. U trávníků starších 3 let je samozřejmostí provzdušňování. Pokud často sekáte poměrně nízký trávník, můžete zkusit také mulčování. Posekanou trávu tedy jednoduše necháte na trávníku, kde následně dochází k jeho přirozenému hnojení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články