Úvod  ›   › 

Příprava půdy pro setí trávníku

Krásný trávník nevyroste sám od sebe. Pokud nechcete požádat o pomoc odborníky, budete si muset vyčlenit dostatek času na veškerou přípravu i samotné setí. Než se bezhlavě vrhnete do příprav, sepište si konkrétní plán. Každý úkol vyžaduje svůj čas a musí být proveden pečlivě. Důkladná příprava vám pomůže vyhnout se chybám a dosáhnout těch nejlepších výsledků. Ideální měsíce pro výsev trávníků jsou březen, duben, září a začátek října. Nutná je stabilní teplota nad 5 stupňů.

krok 1 - krok 2krok 3

#První krok: odstraňte kamení i plevel

Nejprve je třeba dostatečně zrýt celou plochu, nejlépe alespoň do hloubky 30 centimetrů, a pečlivě vysbírat všechno, co tam nepatří. Nemilosrdně odstraňte kamení, plevel i zbytky starého trávníku. Pokud se rozhodnete pro jednodušší, ale méně ekologickou cestu, můžete k odstranění plevele použít herbicid. Tento postup však vyžaduje delší přestávku: před setím trávníku budete muset počkat přibližně tři až čtyři týdny.

#Druhý krok: zjistěte, jakou máte půdu, a doplňte, co jí chybí

Věnujte pozornost tomu, jak vypadá místo, kam se chystáte vysévat trávník. Ideální hlína by měla být:

  • bohatá na živiny,
  • adekvátně vlhká,
  • provzdušněná,
  • s přiměřenou populací hmyzu a mikrobů,
  • v ideálním případě bez vytrvalých plevelů.

Pro provzdušnění můžete použít rotavátor. Pokud je vaše půda příliš těžká, je možné ji nadlehčit přimícháním písku nebo rašeliny. Je možné také změření pH půdy, optimální je hodnota v rozmezí 5,5 až 7. Pokud je hodnota pH nižší, přidejte do hlíny vápník (například jemně mletý dolomitský vápenec). Pro snížení pH je třeba přidat kompost nebo organické hnojivo, případně síru. Jestli máte pod plánovaným trávníkem nepropustné podloží, budete muset vytvořit také drenážní vrstvu.

#Třetí část přípravy: uhrabat, zhutnit, srovnat

Doplněním nezbytných živin jste se přiblížili k závěrečným přípravám. Nastal čas srovnat pozemek, rozbít případné hrudky a odstranit poslední zbytky plevele. Použijte klasické železné hrábě, které poslouží i při rozbíjení nerovností. Nadměrnému zkypření zabrání uválení zahradním válcem. Pokud ho nemáte, dobře poslouží i prkno, dejte ale pozor, abyste půdu příliš nezhutnili. Je třeba docílit rovného povrchu, protože hrbolatý trávník nejen že nevypadá dobře, ale také se hůř udržuje. Můžete použít prkno (asi 2 metry dlouhé), dát na ně nějaké závaží, například pár cihel, na každý jeho konec připevnit lano a pak ho za sebou vláčet tak dlouho, dokud nebudete spokojeni s výsledkem.

Důkladně zalejte půdu a jste připraveni na výsev
Posledním krokem přípravy je důkladné zalití. Položení osiva na vlhkou půdu podporuje rychlé klíčení a poskytuje okamžitou vlhkost nově vznikajícím kořenům.
Samotnému založení trávníku už potom předchází pouze rozhodování, pro jakou formu výsevu se rozhodnete:

  1. Přímý výsev: ekonomičtější, méně pracný, ale na trávník si počkáte.
  2. Kobercové trávníky: finančně náročná varianta s téměř okamžitým výsledkem.

V obou případech je nutné vybrat takový druh trávníku, který se hodí nejen pro půdu na vašem pozemku, ale také pro požadovaný účel a zátěž.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články