Úvod  › 

Jak vytvořit herbář?

Polovina prázdnin je za námi a některým z nás už možná došli nápady nasbírané během školního roku. Nikoho by ale v létě neměla potkat nuda. Zkuste se při své další procházce do přírody porozhlédnout, co kde kvete a zkuste si z nasbíraných rostlin vytvořit vlastní herbář. Není to nic těžkého a může to být i zábava.

První věc, kterou byste měli udělat, než se pustíte do tvorby vlastního herbáře, je promyslet si, jak by měl vypadat. Můžete vytvořit herbář jenom z určitého druhu rostlin nebo herbář stromů. Pustit se můžete do profesionálního herbáře, který pak využijete třeba při studiu, ale také do vlastního herbáře, kde si k nasbíraným rostlinám můžete připsat třeba nějaký zážitek z procházky nebo výletu, kde jste je našli.

Vyberte si vhodný sešit nebo desky. Správně by se do herbáře měla rostlin vlepovat i s kořenem. V tomto případě tedy bude vhodný větší sešit. Chceme-li ale deníček, který bude moc všude cestovat s námi a my ho budeme průběžně doplňovat, pak zvolíme malý bloček v tvrdých deskách.

Nezapomene vyzdobit obálku a nadepsat úvodní stránku.

Začínáme sbírat pro herbář

Při našich výletech do přírody uvidíme spoustu kvetoucích rostlin. Přece jenom se ale nemůžeme vrhat úplně na všechny bez rozmyslu. Především si musíme uvědomit, kde se nacházíme. Rostliny netrháme v chráněných územích nebo na soukromých pozemcích a zahradách. Pokud je na stanovišti jenom jeden jedinec určitého druhu, je lepší ho tam nechat a porozhlédnout se po dalších v blízkém okolí. Pozor si dáváme také na jedovaté rostliny. Při samotném trhání vybereme hezkou a nepoškozenou část rostliny.

Sušení rostlin

Po příchodu domů květiny očistíme od hlíny a hmyzu. V teple domova na nás často vykouknou tvorečci, kterých jsme si předtím vůbec nevšimli. Jednotlivé rostlinky rozložíme mezi dva listy papíru nebo novin a vložíme do knihy, kterou zatížíme nějakou těžkou věcí. Nesmíme zapomenout, že jak teď rostlinu uložíme, tak uschne a zůstane. Proto se snažíme jí hezky rozložit a narovnat.

Květiny v novinách kontrolujeme každý den. Vlhké noviny vyměníme za suché. Rostlinka je vysušená ve chvíli, kdy noviny zůstávají několik dní suché. Proces lisování a sušení může trvat od jednoho týdne až po několik měsíce. Záleží to na druhu a velikosti rostliny.

To nejlepší nakonec

Když máme vylisované květiny připravené, můžeme se pustit do té pravé tvůrčí činnosti. V profesionálním herbáři by každá rostlina měla mít svůj štítek, na kterém je její název, odborný latinský název, zařazení do systému, místo a datum nálezu, jméno sběratele a případně člověka, který určil, o jaký druh se konkrétně jedná. Pokud si ale tvoříme herbář pro radost nebo třeba jako dárek z dovolené pro své blízké, nemusíme se řídit žádnými pravidly. Vytáhněte fixy, pastelky, voskovky, lepidlo a nůžky. Rostlina se na papír přilepuje tenkými proužky izolepy a vždy je dobré napsat alespoň její název. Pokud si nejste jistí o jakou kytku se jedná, hledejte v atlasech, na internetu nebo se poraďte třeba v místním muzeu.

Tvorba herbáře je zábava. Můžete si s kamarády rostliny vyměňovat nebo soutěžit, kdo bude mít rostlinu přivezenou z největší dálky. Může to být také milý dárek z dovolené nebo jen tak pro radost. V neposlední řadě si také uděláte přehled, co a kde kvete a třeba se časem pustíte do sušení bylin nejen pro vylepování na papír, ale také pro podporu vašeho zdraví.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.33/5 (3 hlasy)


Související články